Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat Sanayisinin Sağlığı Mart’ta Belirgin İyileşme Gösterdi

ABD'de imalat sanayinin sağlığını gösteren PMI verisi Mart ayında 59,1 seviyesinde gerçekleşti.
ABD İmalat Sanayisinin Sağlığı Mart’ta Belirgin İyileşme Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD imalat ekonomisinin sağlığını gösteren PMI verileri yayımlandı. Veriler, kıtada imalat sektörünün iyileşmesini sürdürdüğünü gösterdi. IHS Markit’in Mart ayı PMI verileri, Mayıs 2007’de veri toplamanın başlamasından bu yana en büyük ikinci gelişmeyi gösterdi.

Şubat ayında 58,6 seviyesinde kaydedilen IHS Markit ABD Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Mart ayında 59,1 seviyesinde gerçekleşti.
IHS Markit ABD Satın Alma Yöneticileri Endeksi Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

Mevsim etkilerinden arındırılmış veri, flaş tahminle uyumlu düzeyde gelirken, kayıtlardaki en yüksek ikinci değer olarak gösterildi. ABD imalat sektöründeki çalışma koşullarında belirgin bir iyileşmeye işaret etti. Genel genişleme, üretimin arz nedeniyle geri çekilmesini gösterse de Haziran 2014’ten bu yana yeni siparişlerdeki en hızlı artışla desteklendi.

ABD’de enflasyonist baskılar yoğunlaşırken, maliyet yükleri 10 yılın en hızlı artışını gösterdi. Şirketler, anket tarihindeki en keskin ücret artışlarıyla müşterilere daha yüksek girdi maliyetlerini kısmen aktardıklarını ifade etti.

ABD’de mal üreticileri, Mart’ta neredeyse 7 yıldır yeni işlerdeki en hızlı yükselişi kaydetti. Genişlemenin, tüketici talebindeki geniş tabanlı bir güçlenmeden kaynaklandığı söylendi. Ancak tüketici mallarına yönelik yeni siparişlerdeki rekor artıştan kaynaklandığı da ifade edildi.

Üretim ise art arda 9. ayda artarken, talebin daha hızlı artması, üretimin arz sıkıntısı ve teslimat sürelerindeki benzeri görülmemiş uzatmalarla kısıtlandığı bildirildi. Bu nedenle daha keskin üretim büyümesi engellendi. Genel olarak hala güçlü olmasına rağmen üretimdeki artış hızı, geçen Ekim ayından bu yana en yavaş olanıydı.

GCM Yatırım Banner
ABD ISM Mart İmalat PMI verisi ise Şubat’taki 60,8 seviyesinden 3,9 puan yükselerek 64,7 seviyesine yükseldi.
ABD ISM Mart İmalat PMI Mart 2021
Kaynak: ISM

Bu rakam, Nisan ayındaki daralmanın ardından üst üste 10 ay boyunca genel ekonomide genişlemeye işaret etti. Endeks kapsamındaki yeni siparişler endeksi 68 puana yükselirken, üretim endeksi 68,1 seviyesine ulaştı.

Bekleyen siparişler endeksi, Şubat ayının 64’lük okumasından 3,5 puan yükselerek 67,5 seviyesine çıktı. İstihdam endeksi ise 45,4 düzeyinden 5,2 puan artışla 59,6 seviyesine yükseldi. Tedarikçi teslimat endeksi, 72’den 76,6 seviyesine yükselirken, stok endeksi 49,7 seviyesinden 50,8’e ulaştı.

ISM İmalat PMI raporunu hazırlayan Başkan Timothy R. Fiore, “İmalat ekonomisi Mart ayında toparlanmaya devam etti. Ancak Anket Komite Üyeleri, şirketlerinin ve tedarikçilerinin, parça ve malzemelerin kullanılabilirliğini sınırlayan koronavirüs etkileri nedeniyle artan talep oranlarını karşılamak için mücadeleye devam ettiğini bildirdi. Uzatılmış teslimat süreleri, kritik temel malzemelerin geniş çaplı kıtlığı, artan emtia fiyatları ve ürünlerin taşınmasındaki zorluklar, imalat ekonomisinin tüm segmentlerini etkiliyor,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın