Yatırım yapmaya başla!

İlk Okumalara Göre ABD GSYİH’si 3Ç20’de %33,1’le Rekor Düzeyde Büyüdü

Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD ekonomisi beklentilere paralel olarak rekor büyüme kaydetti. Söz konusu artışta Covid-19 nedeniyle kapatılan işyerlerinin faaliyetlerine devam etmesinin etkisi oldu.
İlk Okumalara Göre ABD GSYİH’si 3Ç20’de %33,1’le Rekor Düzeyde Büyüdü

9 milyonu aşkın vaka ile salgının merkez üssü olan Amerika Birleşik Devletleri’nde gayri safi yurt içi hasıla ikinci çeyrekte rekor düzeyde küçüldü. İlk okumalara göre %32,9’luk sert daralmaya tanıklık eden ABD ekonomisi için ikinci okumada %31,7, üçüncü okumada ise %31,4 düşüş olarak revize edilmişti.

Ekonomik Analiz Bürosu, 29 Ekim Perşembe günü üçüncü çeyreğe ait verileri açıkladı. Piyasanın beklentisine paralel yönde gelen rakamlar, rekor düzeyde büyüme olduğunu gösterdi. Bloomberg anketine katılan analistler %30’dan fazla artış bekliyordu.

ABD ekonomisi, yılın üçüncü çeyreklik döneminde yıllık bazda %33,1 oranında artış gösterdi.
ABD 3Ç20 Ekonomik Büyüme
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

İlk verilerin ön tahminler olduğu belirtilirken, daha kesin sonuç verecek olan ikinci okumalar 25 Kasım 2020’de açıklanacak. 3Ç20’de cari dolar GSYİH %38’e denk gelen 1,64 trilyon dolar artışla 21,16 trilyon dolara ulaştı.

Bu rakam bir önceki çeyrekte %32,8’e denk gelen 2,04 trilyon dolar düşüş olarak açıklanmıştı. İkinci çeyrekte %0,8 azalan gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları %3,2, sadece enerji fiyatları ise %27,8 arttı. Öte yandan gıda fiyatlarında %1,8 oranında düşüş gerçekleşti.

Satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatları %3,4 yükseldi. Genel olarak tüketici harcamalarındaki artışın sağlık başta olmak üzere hizmet ve mal sektöründeki artışlardan kaynaklandığı aktarıldı.

Cari dolar kişisel gelir, devlet tarafından verilen sosyal yardımların kesilmesine bağlı olarak geriledi.
ABD Kişisel Gelirler
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Salgından en kötü etkilenen ülke olan ABD’de ekonomiyi desteklemek için 2 trilyon dolardan fazla teşvik paketi devreye sokulmuştu. İşletmeler ve hanehalkı bu yardımlardan büyük ölçüde faydalandı. Ağustos ayıyla birlikte sona eren mali teşviklerin ikincisi için görüşmeler yapılsa da seçimden öncesine yetiştirilemedi.

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından açıklanan verilere göre kişisel gelirler söz konusu sosyal yardımların sona ermesiyle geriledi. Harcanabilir kişisel gelir %13,2’ye tekabül eden 636,7 milyar dolarlık azalma gösterdi. İkinci çeyrekte %44,3’e denk gelen 1,6 trilyon dolar artış olmuştu. Vergilere ve enflasyona göre ayarlanmış kişisel gelir %16,3 azaldı. Bir önceki çeyrekte %44,6 artmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum