Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Rusya Arasında Kriz Yaratan Griner Davasına Dair Yeni İddia

Avukatı, Brittney Griner'ın Rusya'da süren davasının çok yakında bitmesi gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
ABD ile Rusya Arasında Kriz Yaratan Griner Davasına Dair Yeni İddia
Son Güncelleme: 
Yorum

Washington’ın Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li basketbol yıldızı Brittney Griner ve eski denizci Paul Whelan’ın serbest bırakılması için kulis çalışmaları sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerde, Washington’ın olası takas için ABD’de hapsedilen hüküm giymiş silah kaçakçısı Viktor Bout’u takas etmeye hazır olduğu belirtilmişti.

Bu gelişmeler ışığında Brittney Griner’ın avukatından davanın seyrine dair bazı önemli açıklamalar geldi.

Griner Davasında Sona Yaklaşılıyor

Avukat ilk olarak, Griner’ın Rus uyuşturucu davasının “çok yakında” bitmek zorunda olduğunu söyledi. Ayrıca Kremlin’in konuyla ilgili megafon diplomasisi yürüttüğü için ABD’yi uyardığını ve bu durumun 31 yaşındaki Teksaslı için bir mahkum takası sağlayamayacağını dile getirdi.

İki kez olimpiyat altın madalyası sahibi ve Kadın Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) yıldızı Griner, 17 Şubat’ta Moskova’nın Sheremetyevo havaalanında bagajında ​​uyuşturucu maddeler bulundurması nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Kendisine yöneltilen uyuşturucu suçlamalarını kabul etse de Rus yasalarını çiğnemeyi amaçladığını reddeden Griner’ın 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu biliniyor.

Avukat: Her Türlü Bilgi Aktarımı İhtiyatlı Olmalı

Avukat Maria Blagovolina konuya dair bilgi verirken, davayla ilgili kararın çok yakında beklendiğini söyledi.

Peskov bir konferans görüşmesinde gazetecilere verdiği demeçte “Hala bu konuyla ilgili her türlü bilgi alışverişinin ihtiyatlı olması gerektiğine inanıyoruz. Megafon diplomasisi ve kamuoyunda fikir alışverişi sonuçlara yol açmaz” ifadelerini kullandı.

Savunma ve savcılığın kapanış argümanlarını Perşembe günü sunması bekleniyor.

Avukatı, Moskova dışındaki Khimki Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasına düz haki bir tişört ve yuvarlak çerçeveli gözlüklerle çıkan Griner’in duruşmanın sonuna yaklaşırken hem odaklanmış hem de gergin olduğunu söyledi.

Blagovolina, “Yine de duruşmasının sonunun yakın olduğunu biliyor ve elbette haberi (takas söylemlerini) duydu, bu yüzden bir gün eve dönebileceğini umuyor” ifadelerini kullandı.

Avukat ayrıca Ağustos ortasından daha geç olmamak üzere beklenen karardan sonra bir takasın “yasal olarak mümkün” olduğunu da söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu