Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Çin İklim Diplomasisini Canlandırmayı Hedefliyor

ABD ve Çin'in iklim özel elçileri iklim ülkeler arasındaki iklim diplomasisini yeniden canlandırmayı hedefliyor. Detaylar haberin içerisinde;
ABD ile Çin İklim Diplomasisini Canlandırmayı Hedefliyor
HABER GİRİŞ

ABD’nin iklim özel temsilcisi John Kerry bugün Çin’in başkenti Pekin’de açıklamalarda bulundu. Kerry, Dubai’de düzenlenecek COP28 küresel iklim müzakerelerine dört ay kala Çin ve ABD’nin gerçek ilerleme kaydetmesinin şart olduğunu belirtti.

Çin’e çağrıda bulunan Kerry, metan emisyonlarını ve kömürle çalışan elektriğin iklim üzerindeki etkisini azaltmak için ABD ile ortaklık teklif etti. Çin ve ABD geçen yıl müzakerelerin askıya alınmasından bu yana güveni yeniden inşa etmeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük iki sera gazı salıcısını temsil eden delegeler Pazartesi sabahı Pekin’deki Yasak Şehir’e bakan bir konferans salonunda toplandı. Çin’in iklim elçisi Xie Zhenhua de iki elçinin ABD-Çin ilişkilerini iyileştirmede rol oynayabileceğine işaret etti.

Kerry açıklamasında, “Önümüzdeki üç gün içinde, Çin ve ABD’nin tüm insanlığa yönelik ortak bir risk, tehdide ve meydan okumaya yönelik ciddi amacı hakkında dünyaya bir mesaj gönderecek bazı büyük adımlar atmaya başlayabileceğimizi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD Arasındaki İklim Diplomasisi Yeniden Başlayacak

Dört ay sonra yapılacak olan iklim müzakerelerinde Çin’in kömüre olan bağımlılığının da gündemde olacağı öngörülüyor. Çin’in yenilenebilir enerji kapasitesi oluşturma konusunda yaptığı inanılmaz işi öven Kerry, yeni kömür santrallerinin inşa edilmesinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Kerry’nin ABD iklim elçisi olarak Çin’e üçüncü ziyareti, bu durum iki ülke arasındaki üst düzey iklim diplomasisinin resmi olarak yeniden başlamasına işaret ediyor. Kerry, son haftalarda Pekin’i ziyaret eden üçüncü ABD’li yetkili oldu.

Reuters haberinde Kerry ve Xie’in Pazar gecesi bire bir akşam yemeği için bir araya geldiğini bildirdi. İki elçinin birbirinden arkadaş olarak bahsettiği kaydedildi.

Xie bugünkü açıklamasında, ikilinin iklim özel elçisi olarak atanmalarından bu yana 53 kez görüştüklerine dikkat çekti.

İki kıdemli elçi arasındaki samimi ilişkilere rağmen Reuters, iki taraf arasındaki temel gerilimlerin bu hafta ilerlemeyi engelleyebileceğini ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.