Yatırım yapmaya başla!

ABD İkinci Çeyrekte Yüzde 4,1 Büyüyerek Beklentinin Hafif Altında Kaldı

ABD'nin oldukça iyi gelmesi beklenen ikinci çeyrek büyüme verileri açıklandı. Buna göre; ABD yüzde 4,1 büyüme kaydetti. İşte detaylar;
ABD İkinci Çeyrekte Yüzde 4,1 Büyüyerek Beklentinin Hafif Altında Kaldı

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; ABD ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4,1 büyüdü. Büyüme beklentisi yüzde 4,2 olması yönündeydi. Birinci çeyrekte yüzde 2 gelen veri, yüzde 2,2’ye revize edilmişti.

2018 yılının ikinci çeyreğinde kişisel tüketim yüzde 4 arttı ve yüzde 3 oranındaki beklentiyi aştı. Çekirdek PCE ise yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2 oldu.

ABD’nin ikinci çeyreğe ait büyüme rakamlarının “oldukça iyi” gelmesi bekleniyordu. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Lawrence Kudlow, büyüme rakamlarını bu şekilde yorumlarken, ekonomistler ekonomik genişlemede hızın zirveye yakın olduğu konusunda hemfikir görünüyordu.

ABD İkinci Çeyrek BüyümeBloomberg tarafından yapılan anket sonucu medyan beklenti, yıllıklandırılmış büyümenin yüzde 4,2 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Bu rakam, 2014 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en hızlı büyüme seviyesini temsil ediyor.

Trump büyüme verileri açıklanmadan önce bulunduğu yorumda, “Biri yüzde 5,3’lük bir büyüme olacağını öngördü. Bunun olacağını zannetmiyorum ama eğer büyüme rakamının önünde bir 4 olursa mutlu oluruz. Yüzde 3.7, 3.8 ve 3.9 gibi rakamlar da iyi olur,” dedi.

Büyük kuruluşların tahminlerine baktığımız zaman da iyi biri veri beklentisi olduğu görüldü. En düşük tahmin, Bloomberg Economics tarafından yüzde 3,8 ile yapıldı. En yüksek tahmin ise Morgan Stanley ve Wells Fargo tarafından yüzde 4,7 oranında büyüme olması şeklindeydi.

Morgan Stanley’de Ellen Zentner yönetimindeki analistler tarafından hazırlanan notta, “manşet rakamı etkileyen faktörler, ticaretle bağlantılı ve bu unsurlar, yılın ikinci yarısında en azından bir dereceğe kadar tersine dönecek” ifadesi yer aldı. Buna bağlı olarak ticaret ve stokların ikinci çeyrek büyüme hızına yaklaşık 2,2 yüzdelik puan seviyesinde bir katkı yapacağını belirttiler.

Wells Fargo’dan Sam Bullard ise ABD’deki vergi reformunun iç talebi desteklediğinin aşikar olduğunu söyledi. Ayrıca net ihracatın büyümeye 1,2 yüzdelik puan katkı sağlayacağını belirtti. Bloomberg Economics’ten Carl Ricadonne ve Tim Mahedy ise ikinci çeyrek büyüme rakamının kesinlikle sağlam geleceğini ve yüzde 4’ün üzerine çıkabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum