Yatırım yapmaya başla!

IIHS’nin Pick-up Sınıfı için Yaptığı Kaza Testlerinde Şaşırtıcı Sonuçlar Çıktı!

ABD Yol Güvenliği Enstitüsü (IIHS), kamyonet sınıfı araçların yolcu korumada sandığımız kadar iyi olmadığı söylüyor. İşte detaylar...
IIHS’nin Pick-up Sınıfı için Yaptığı Kaza Testlerinde Şaşırtıcı Sonuçlar Çıktı!

Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), kamyonet sınıflarına ilişkin gerçekleştirdiği testlerde değişik bir durumu fark etmiş. ABD Yol Güvenliği Enstitüsü öncesinde günümüz araç destek sistemlerinin halen daha güvenli olmadığını raporlamıştı. Tesla, Mercedes, Volvo ve BMW araçlarıyla gerçekleştirilen testlerde, güvenlik tabanlı sistemlere insanların çok güvendiği ve sonrasında kazaların yaşandığı bildirilmişti.

Tesla’da o yüzden modelleri satarken “araçlarımız sürücüsüz gidebilecek” sözlerini müşterilere artık söylememe kararı almıştı. ABD pazarında uzun yıllardır olan ancak Avrupa ve diğer ülkelerde son 20 yıldır patlama yaşanan kamyonet sınıf araçlardan bazıları umduğumuz kadar sağlam olmayabilir. IIHS’de 11 model üzerinde yaptığı zorlayıcı test sonuçlarını paylaştı.

Euro Ncap gibi kaza provası testlerinde özellikle sürücünün korunup korunmadığına bakılır.

Bir aracın insanlara ne kadar sağlam olduğu, özel kaza testi kuruluşları sayesinde ispatlanır. Belirli bir hızda yapılan kaza senaryoları, araç cephesinden alınan darbelerin ölçümlendirilmesi ve araçların ne kadar güvenli olduğunun tespitini yapar.

Şu var ki hacimle büyük pick-up araçların aslında yolcu kısmını korumadığı söylendi. IIHS baş araştırma görevlisi David Zuby, “Genel olarak, kamyonet sınıfındaki araçlar, diğer araç sınıfları gibi sağ ön yolcuları korumada iyi bir iş yapmıyor” dedi.

Tam boyutlu kamyonetlerde Ford F-150, Ram 1500 ve Nissan Titan, mümkün olan en iyi sonucu aldı.

IIHS, standart kamyonetlerin üst klasmanı olarak görev yapan F-150, Ram 1500 ve Titan’ın yolcu köşe çarpışmalarında son derece iyi sonuçlar çıkardığını söyledi. Honda Ridgeline’de ise bunun “kabul edilebilir” düzeyde olduğunu söylendi.

Öte yandan testlere tabi tutulan Chevy Silverado 1500 ve GMC Sierra’nın 64 km/h süratle başka bir araca çarptığında “marjinal” koruma sağladığını aktarıyor. Garipsediğimiz sonuçlardan bir tanesini Toyota’nın devasa kamyoneti Tundra! Tundra, “mümkün olan en düşük seviyede zayıflık” olarak yolcu kısmı koruması değerlendirilmiş.

Toyota sözcüsü, “araçlarının güvenliği ve güvenilirliğinin birinci öncelik olduğunu herkes bilir. Müşterilerin beklentilerini aşma çabasında iyileşme yollarını aramaya devam edeceğiz.” dedi.

IIHS, bazı kamyonetlerin neden yolcuları korumada yetersiz kaldığını açıkladı.

Sol sürücü kısmından alınan darbelerin çoğu zaman iyi sonuçlanırken, aksine şirketler yolcu tarafından gelen ağır darbeleri kamyonetlerde absorme edemedikleri neticesi çıkıyor. IIHS bunu, kamyonetlerin halen daha eski karoser tasarımlarına sahip olduğundan kaynaklı zayıf sonuçlara imza atıldığını düşünüyor.

Araştırma görevlisi Zuby, kamyonetler yeniden tasarlandığında, ön yolcu için daha iyi koruma sağlayacağına eminiz şeklinde görüşlerini bildirdi. Kişilerin bu araç sınıfını almakta sonuçlar ne kadar etkili olur bileniyoruz ancak son 5 sene bakıldığında ABD’de hız kesmeden pick-up sınıfı tercihleri artıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum