Yatırım yapmaya başla!

ABD Hükümeti Aralarında Huawei’nin Olduğu 5 Çinli Şirkete Yeni Yaptırım Kararı Aldı

ABD hükümetinin Çinli teknoloji şirketlerine karşı katı tavrı durmak bilmiyor. Hükümet aralarında Huawei’nin bulunduğu Çin merkezli 5 şirketten devlet kurumlarına alım yapılmasını yasakladı.
ABD Hükümeti Aralarında Huawei’nin Olduğu 5 Çinli Şirkete Yeni Yaptırım Kararı Aldı

Bilindiği üzere bir süredir ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları dünya gündeminde başı çeken olaylar arasında yer alıyor. İki ülke arasında yaşanan restleşme ve karşılıklı ek vergiler nedeniyle küresel ticarette dengeler yerinden oynuyor. Bu kararlardan en çok etkilenen sektörün ise teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Hem ABD merkezli hem de Çinli teknoloji şirketleri uygulanan yaptırımların etkisinde kalmaktan kurtulamıyor.

Çinli teknoloji şirketleri arasında bu durumun etkisini en çok yaşayan ise şüphesiz Huawei oldu. Hükümetin almış olduğu kararlar sonrası başta Google olmak üzere ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei’ye yönelik yaptırımlar uygulamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde iki taraftan gelen ılımlı açıklamalar ve bazı ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaretine devam edeceğini açıklaması sıcak rüzgarlar esmesine neden olmuştu.

Ancak son olarak yaşanan gelişmeler gerilimin kolay kolay durmayacağını gösteriyor. Hükümetin almış olduğu karar ile devlet kurumları ile aralarında Huawei’nin yer aldığı 5 Çin merkezli şirket ile ticari faaliyetlerin durdudurulacağı duyuruldu.

Çin Merkezli 5 Şirkete Yeni Yaptırım

Çin Merkezli 5 Şirkete Yeni Yaptırım

Reuters haber ajansında yer alan habere göre ABD yönetimi, Huawei’nin de aralarında bulunduğu Çinli 5 şirkete yeni yaptırım uygulama kararı aldı. Alınan karar ile devlet kurumlarının söz konusu şirketler ile herhangi bir ticari faaliyette bulunması yasaklanıyor. Ticari yasağı 60 gün süreceği belirtilirken, ilerleyen günlerde daha geniş bir yaptırımı öngören yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığı ifade edildi.

Kapsamlı yasa tasarısı eğer hayata geçerse 13 Ağustos 2021 yılına kadar faaliyetlerin tamamen durdurulması mümkün olacak. Yaptırım uygulanacak Çinli şirketler arasında Huawei dikkat çekerken 4 firma daha bu listede bulunuyor. ABD’nin yaptırım kararı uygulayacağı şirketler Huawei, ZTE, Hytera, Dahua ve Hikvision olduğu açıklandı.

Bilindiği üzere ABD hükümeti uzun zamandır başta Huawei olmak üzere Çinli teknoloji şirketlerinin casusluk faaliyeti yaptığını iddia ediyordu. Huawei ise yaptığı açıklamalarda Çin hükümeti ile herhangi bir bilgi alışverişinde bulunduğunu her fırsatta reddetti.

Çinli Şirketler Suçlamaları Kabul Etmiyor

Çinli Şirketler Suçlamaları Kabul Etmiyor

ABD hükümetinin yaptırımları sonrası Huawei karşı dava açmıştı. Ancak açılan davada Huawei’nin istediği karar çıkmamıştı. Hükümet Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında yeni yaptırımı uygulamaya koydu. Çinli şirketler ise kendilerine yöneltilen suçlamaları reddediyor. Hikvision adına konuşan bir şirket yetkilisi ülkedeki  yasalara uyumlu olacaklarını belirterek, “Ürünlerimizin güvenliğini ABD hükümeti tarafından zorunlu kılınan şartlara uyum sağlaması için çaba sarf ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Çinli şirketler “Bu konuda gerekli açıklamayı zaten yasal süreçlerle yapıyoruz ve hiçbir şekilde suçlamaları kabul etmiyoruz” ifadeleri ile ABD hükümetinin almış olduğu karara tepkilerini gösterdiler. ABD ile Çin arasındaki gerilim gölgesinde teknoloji şirketlerine yönelik önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz. Ancak son gelişmeler suların durulmayacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum