Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Yaptırımlarının Sonu Gelmiyor: Hükümet Çalışanlarına Huawei ve ZTE Kullanımı Yasaklandı

ABD’de son olarak yürürlüğe giren yasa ile hükümet çalışanlarının Huawei ve ZTE markalı ürün kullanması yasaklandı. İşte detaylar…
Trump’ın Yaptırımlarının Sonu Gelmiyor: Hükümet Çalışanlarına Huawei ve ZTE Kullanımı Yasaklandı

Son günlerde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları sonrası her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere ABD Başkanı Trump’un Çin üzerinde uyguladığı yaptırımlardan nasibini en çok teknoloji şirketleri alıyor diyebiliriz. Dünyanın önde gelen telefon üreticileri Huawei ve ZTE ile ABD yönetimi arasında sular durulmuyor.

Son yıllarda büyük bir gelişim gösteren teknoloji devlerine ABD’den yeni yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Amerika Başkanı Donald Trump tarafından son imzalanan yasaya göre ABD hükümeti çalışanlarının Huawei ve ZTE marka ürün kullanması yasaklandı.

Trump’tan Çin’e Yeni Yaptırım

Trump’tan Çin’e Yeni Yaptırım

Geçtiğimiz günlerde açıklanan rakamlar sonrası Huawei’nin Apple’i geçerek en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi olması dünya genelinde büyük ses getirmişti. Dünya gündeminin en çok konuşulan konularından biri olan ABD – Çin ticaret savaşlarının etkisi Huawei ve ZTE’ firmalarına da yansıdı.

ABD Başkanı Trump, Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında imzaladığı yasa ile Huawei ve ZTE markalı ürünleri, hükümet çalışanlarının kullanımına engellenmesinin önünü açtı. ABD hükümeti tarafından özellikle Huawei ve ZTE’nin belli başlı ürünleri milli tehdit olarak görülmekte.

Yasa Tüm Ürünleri Kapsamıyor

Yasa Tüm Ürünleri Kapsamıyor

Trump’un imzaladığı son yasa ile Çin menşeli Huawei ve ZTE şirketlerine net bir yaptırım uygulandığı aşikar. Ancak imzalanan yasa, söz konusu şirketlerin tüm ürünlerini kapsamıyor. Yasada yer alan maddelere göre sadece tüketici verilerini yönlendiren ve görüntüleyen cihazlara ve aygıtlara yer verildi.

Son yıllarda yaşadıkları büyük yükseliş sonrası ABD hükümeti içerisinde Huawei ve ZTE kullanan çok sayıda çalışan olduğu biliniyor. Yürürlüğe giren yasa sonrası pek çok çalışanın cihazlarını değiştirmek zorunda kalacağı belirtiliyor. Ancak ABD hükümeti cihazlarını değiştirmek zorunda kalan çalışanlar için gerekli fonu sağlayacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum