ABD Hükümetinin Kapalı Kalması Otomobil Şirketlerini Tehdit Ediyor!

ABD - Meksika arasındaki duvar çıkmazından otomobil sektörü kötü etkilenecek! İşte detaylar...

Donald Trump, yeni olayları arasına kattığı Meksika sınır duvarı, mevcut hükümetin kapatılmasına yol açmıştı. Federal işçiler de yeni bir iş bulmakta zorluk çektiklerini eylem yaparak bildirmek istemişlerdi. Bankacı kurumlardan gelen bazı uyarılar çerçevesinde, ABD’ye kredi notu indirme uyarısı gelmişti. 28 gündür kapalı durumda olan hükümetin, otomotiv için de kötü durumlar oluşturabileceği konuşuluyor.

Endişeleri, Detroit Otomobil Fuarı’nda Ford küresel başkanı dile getirdi. 6 milyar dolar üzerinde çıkması beklenen duvar maliyetlerinden dolayı yaşanan anlaşmazlıklarla, otomobil şirketleri arasında ilk başta bir bağ kurulamıyor. Ancak konuya farklı açıdan bakıldığında direkt tehdit unsuru olduğunu görüyoruz. İşte detaylar…

Yeni çıkacak ve lansmanı olması gereken araçların süreçleri uzayabilir.

Automotive News World Congress‘e konuşan Ford küresel pazarlama başkanı Jim Farley, “her yeni aracın devlet tarafından sertifikalandırılması gerekiyor” dedi. Hükümet krizinin devam etmesi durumda ise araç lansmanlarının olmayacağını, yani araç çıkışlarının gerçekleştirelemeyeceğini bildirdi.

Farley, Temiz Hava Yasası’na uyulması için EPA tarafından onay alınması gerektiğini ve sıra beklediklerinden bahsetti. Sizlere dün itibariyle Ford’un yaptığı farklı planlarından bahsetmiştik. Avrupa’da yüzlerce işçiyi çıkarmasının yanında, EV araç platformlarına yaptığı yatırımlar ve üretim araçlarından konuşmuştuk.

Ford modellerinin, elektrik versiyonlarının çıkışının engellerle karşılacağı söylendi.

2020 Yeni Nesil Ford Explorer ve 2020 Yeni Nesil Lincoln Aviator‘un bu yaz aylarında çıkışının yapılması planlanmış. Vaziyetin neticesinde bunun gerçekleşmesinin zorlaşacağı aktarıldı. General Motor sözcüsü de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pat Morrissey, “GM’nin de sertifikalandırma sürecinde karar bekleyen otomobil üreticilerindendir. Mesela yeni 6.9L’lik dizel 2019 RAM 3500 onay bekliyor. 6.4L V8 benzinli RAM 2500 ve 3500 sertifikasını almıştı.” dedi. Görüldüğü üzere Amerikalı şirketler endişeli. Yeni modellerin EPA tarafından onaylanamayacağı için hükümet kapanma süreci sancılı geçeceğe benziyor. ABD’li oto şirketlerinin model onayı alamamalarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?Bunun sonuçları ne olabilir?

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı