Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei ve ZTE ile Ticaret Yapan Şirketleri Köşeye Sıkıştırmaya Devam Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’ye yönelik yeni bir bir yaptırıma daha imza attı.
ABD, Huawei ve ZTE ile Ticaret Yapan Şirketleri Köşeye Sıkıştırmaya Devam Ediyor

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin etkilerini dünyanın pek çok farklı bölgesinde hissetmek mümkün oluyor. İki ülke geçtiğimiz dönemde karşılıklı olarak ek gümrük vergileri uygulamıştı. Teknoloji dünyasında ise Huawei ve ZTE bu gerilimden nasibini alan Çinli şirketler olarak karşımıza çıkıyor. Her iki şirket de dünyanın önde gelen telekomünikasyon firmaları arasında yer alıyor.

ABD hükümeti geçtiğimiz yıldan bu yana iki şirkete de yaptırımlar uyguluyor. Hatta Trump yönetimi Çinli şirketleri ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlamıştı. Süreç boyunca ABD’li şirketlerin Huawei ve ZTE ile çalışmasının önüne çeşitli engeller konuluyor.

Telekomünikasyon şirketleri geçtiğimiz yıldan bu yana 5G yatırımlarına hız verdi ve Huawei yatırım yapan başlıca şirketler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Huawei’nin 5G hakimiyetini ele geçirmek adına farklı planlar yaptığı gündeme gelmişti. İki taraf arasında yaşanan soğuk savaşta yeni bir gelişme daha yaşadı.

Huawei ve ZTE’ye Yeni Yaptırım

Huawei ve ZTE’ye Yeni Yaptırım

ABD hükümeti uzun zamandır Huawei ve ZTE’nin telekomünikasyon araçları ile casusluk yaptığını iddia ediyor. İddiaya göre iki şirket Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütüyor. Çinli şirketler ise ABD’nin ortaya somut bir kanıt koyamadığını belirtiyor ve iddiaları reddediyor. Ancak uygulanan yaptırımlardan kurtulamıyorlar. Son olarak Başkan Trump, Federal İletişim Komisyonu ile görüştü ve iki şirketin de ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanmasını kararlaştırdı.

FCC’den yapılan açıklama ile bu durum resmi olarak doğrulanmış oldu. Dolayısıyla ABD’li şirketlerin Huawei ve ZTE ile ticari ilişkide bulunması daha da zor bir hal aldı. Bağımsız bir kurum olan FCC’nin almış olduğu bu kararın da yardımıyla Trump’ın Huawei ve ZTE’ye yönelik daha katı yaptırımlar uygulayabileceği konuşuluyor.

FCC Başkanı Ajit Pai bu kararı alırken somut kanıtları göz önünde bulundurduklarını söyledi. Pai ülkenin ulusal güvenliği ve 5G teknolojisi için Huawei ve ZTE’nin büyük tehdit oluşturduğunu ifade etti. Üstelik bu iki şirketin Çin Komünist Partisi tarafından desteklendiğini ve ordu tarafından yönetildiğini iddia etti.

Şirketlere Fon Yardımı Kesiliyor

Şirketlere Fon Yardımı Kesiliyor

ABD’li şirketlerin Huawei ve ZTE’den herhangi bir ekipman alması için Evrensel Servis Fonu’ndan yararlanamayacağı belirtiliyor. Yürürlükte olan düzenleme gereği telekomünikasyon hizmetlerine katkı vermek isteyen şirketlere, fon tarafından 8.3 milyar dolar ayrılmıştı. Ancak Huawei ve ZTE ile ticaret yapmak isteyenlere bu fonun kapısı kapanmış oluyor.

ABD’deki küçük telekomünikasyon şirketleri maliyeti düşürmek adına Huawei ve ZTE tarafından ekipman satın almayı tercih ediyor. Düzenleme sayesinde başka firmalardan daha pahalıya ürün alımı yapabilecekler. ABD bununla da kalmıyor müttefiki olan ülkelerin de Huawei ile çalışmasını istemiyor. Hükümetin yeni adımı sonrası Huawei, ZTE ve Çin yönetiminden nasıl bir karşılık geleceği merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum