Yatırım yapmaya başla!

ABD Yasak Koyduğu Huawei ve ZTE’nin Dünya Genelinde Yasaklanmasını İstiyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının kızışması ile beraber, Donald Trump Huawei yasağının daha geniş bir mecraya yayılmasını istiyor.
ABD Yasak Koyduğu Huawei ve ZTE’nin Dünya Genelinde Yasaklanmasını İstiyor

Bilindiği üzere son dönemde dünyanın en çok konuştuğu başlıca konulardan birisi ABD ile Çin arasındaki siyasi gerilim ve ticaret savaşları olmakta. ABD tarafının Çin ürünlerine karşın uyguladığı çeşitli vergi yaptırımları ve yasaklar, dünyada ses getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda son olarak Trump, hükümet çalışanlarına Huawei ve ZTE ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı.

Ancak görünen o ki ABD yönetimi bununla da yetinmiyor. Hükümete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre söz konusu ürünlere uygulanan yaptırımların daha geniş çevrelere yayılması hedefleniyor. Gerilimin ilk kıvılcımı ZTE’nin İran ambargosunu delmesi ile başlamış ve daha sonra CIA ve FBI gibi istihbarat örgütleri Huawei ve ZTE hakkında casusluk suçlamasında bulunmuştu.

ABD Müttefiklerini Uyarmaya Başladı

ABD Müttefiklerini Uyarmaya Başladı

Son olarak ortaya çıkan raporlar ABD hükümetinin Huawei üzerinde uyguladığı yaptırımları dünyanın büyük bölümüne yaymak istediğini ortaya koyuyor. Huawei’nin güvenlik riski oluşturduğunu belirten ABD, müttefiki olan ülkeleri, Huawei marka telefon ve telekominikasyon ekipmanlarını kullanmayı bırakmalarını istiyor.

ABD’nin söz konusu çağrıyı yaptığı ülkelerin başında ise askeri üslerinin bulunduğu ülkeler geliyor. ABD ordusunun diğer ordularda olduğu gibi kendi iletişim faaliyetleri için kendi güvenlik ağını kullandığı biliniyor. Huawei ve ZTE gibi Çinli firmaların ise bu anlamda risk oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Ancak Almanya ve Japonya gibi ülkelerin askeri alanda ve ticari ağlarda bu markaların ekipmanlarını kullandığı için ABD’nin endişeli olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle ABD tarafı söz konusu ülkelerin Huawei ekipmanlarını bırakması gerektiğine yer veriliyor. Yetkililer Huawei’nin geliştirdiği ürünlerin siber saldırı riskini artırdığını ve Çin hükümetinin bu ağları izleyerek casusluk yapabileceğini belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum