Yatırım yapmaya başla!

ABD Hükümeti Huawei’ye Olan Yaptırımları Bir Şartla Gevşetebilir

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı işlemci ambargosunun şartlı olarak kalkabileceği belirtildi.
ABD Hükümeti Huawei’ye Olan Yaptırımları Bir Şartla Gevşetebilir

Son yıllarda akıllı telefon ve telekomünikasyon yatırımları ile Çinli teknoloji devi Huawei’nin adından sıkça söz ettirdiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G altyapısına büyük yatırımlar yapılıyor ve bu yatırımları yapan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Teknoloji devi ayrıca akıllı telefon pazarında da Samsung’dan sonra en yüksek para sahip üretici konumunda. Şirket diğer yandan bir süredir ABD ambargosuna maruz kalıyor.

Trump yönetimi Huawei’nin Çin hükümeti ile veri paylaştığını ve casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak gösterilen Huawei’nin ülkedeki 5G yatırımları engellenmişti. Ayrıca İngiltere, Belçika gibi başka ülkeler de Huawei’ye yaptırım kararı almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Mate 40 etkinliğinde Huawei CEO’su Richard Yu, ABD ambargosuna rağmen akıllı telefon pazarında iddialı olmayı sürdüreceklerini söylemişti. ABD yönetimi TSMC tarafından üretilen Kirin işlemcilerin Huawei’ye satılmasını engellemişti. Ancak bu noktada şartlı olarak gevşetme yapılabileceği söyleniyor.

Huawei’ye Güzel Haber

Huawei’ye Güzel Haber

Son dönemde ABD hükümeti Huawei’yi dört bir yandan uyguladığı yaptırımlar ile sıkıştırmaya başlamıştı. TSMC ile olan ticaretin kesilmesi sonrası Huawei’nin yongalarını nasıl üreteceği merak konusu oldu. Ancak gelen son haber Trump yönetiminin işlemci tarafında uygulanan yaptırımların gevşetileceği yönünde. Çinli teknoloji devinin yeniden işlemci üretebileceği ve satışını yapabileceği ortaya çıktı.

Hükümetin Huawei’ye bu konuda bir şart koştuğu belirtildi. Üretilecek olan işlemcilerin 5G alt yapısında kullanılması kesinlikle kabul edilmiyor. Bu şartın yerine getirilmesi halinde Huawei’nin Qualcomm, TSMC ve ARM gibi şirketlerden yonga alabileceği belirtiliyor. Huawei’nin ise bir süredir kendi işlemcisini geliştirmek adına çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bunun uzun bir süreç olduğu ve kısa vadede yine başka şirketlere ihtiyaç olduğu söylenebilir.

Şirketi sıkıştıran bir diğer konu ise Google uygulamalarının eksikliği olmakta. Yaptırımlar nedeniyle Google tabanlı uygulama ve servisler kullanılamıyor. Huawei ise kendi ekosistemine yönelik çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz günlerde şirket kendi arama motoru ve harita servisinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Yine de geliştirilen bu uygulamaların Google’dan doğan eksikliği gidermesi kolay değil. Play Store, YouTube, Haritalar, Chrome, Gmail gibi popüler servisler Google bünyesi altında faaliyet gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum