Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Huawei’ye Yönelik Son Yaptırımlarına Çin Hükümetinden Misilleme Hazırlığı

ABD ile Huawei arasında artan gerilim sonrası Çin yönetiminin misilleme hazırlığı olduğu öğrenildi.
ABD’nin Huawei’ye Yönelik Son Yaptırımlarına Çin Hükümetinden Misilleme Hazırlığı

Son yıllarda ABD ile Çin arasındaki gerilim hemen her alanda kendisini gösteriyor. Bilindiği üzere iki ülke arasında ticaret savaşları yaşanıyor. ABD yönetimi uzun zamandır Çin menşeli mallara ek gümrük tarifeleri uyguluyor. Benzer hamlelerin Çin yönetiminden geldiği de biliniyor. Teknoloji tarafında ise bu çekişme Huawei özelinde yürütülüyor. Bilindiği üzere ABD yönetimi geçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji devine yönelik yaptırımlar uyguluyor.

Bu yaptırımlar nedeniyle ABD’li şirketler Huawei’yi kara listeye almış durumda ve belirlenen kurallar ve tanımlanan lisanslar çerçevesinde sınırlı bir alanda ticaret yürütülüyor. ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçluyor. Geçtiğimiz günlerde Trump yönetimi Huawei’ye uygulanan yaptırımların süresinin bir yıl daha uzatıldığını açıkladı.

Bununla sınırlı kalmadı ve ABD yönetimi Huawei’nin kendi ülkesi dışındaki yarı iletken üreticiler ile arasındaki bağlantıyı kesecek yeni bir karar aldı. Çin hükümetinin ise benzer hamlelerde bulunması bekleniyor. Misilleme hazırlığında olan hükümet, ABD’li teknoloji şirketlerini Huawei’ye yapıldığı gibi güvenilmez olarak tanımlayacak.

Huawei’ye Yarı İletken Yasağı

Huawei’ye Yarı İletken Yasağı

Çinli teknoloji devi halihazırda ABD’li firmaların yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor. Trump yönetimi ise ambargonun kapsamını genişletecek adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Huawei’nin Amerikan yazılımını kullanan yarı iletken çip üreticilerine yönelik ticaretine yönelik bir hamle daha geldi.

Buna göre ilgili şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için ABD yönetiminden izin alması gerekecek. Bu şirketlerin başında ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC geliyor. Pek çok teknoloji şirketi gibi Huawei’nin de TSMC ile yakın ilişkileri söz konusu. Alınan karar ile Huawei’nin vereceği siparişler için de süre sınırlaması getirilmiş oldu.

Çinli şirket bugünden itibaren 120 gün boyunca sipariş ettiği ürünleri sorunsuz bir şekilde temin edebilecek. Ancak bu tarihten sonra ABD teknolojisini kullanan üreticilerden yonga satın alması mümkün görünmüyor. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’nin ulusal güvenlik için risk oluşturmaya devam ettiğinin altını çizdi.

ABD’li Bakanlardan Huawei Açıklaması

ABD’li Bakanlardan Huawei Açıklaması

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Wilbur Ross, “Bakanlığın geçen yıl gerçekleştirdiği Varlık Listesi eylemlerine rağmen Huawei ve yabancı kuruluşlar, bu ulusal güvenlik temelli kısıtlamaları baltalama çabalarını artırdılar. Huawei ve HiSilicon tarafından kendi çıkarlarına kullanılan kurallarımızı değiştirmeli ve ABD teknolojilerinin ABD ulusal güvenliği ve dış politika çıkarlarına aykırı zararlı faaliyetlere izin vermesini önlemeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Alınan karar sonrası ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuyla ilgili değerlendirme yaptı. Bakan, “Çin Komünist Partisinin vatandaşlarımızın mahremiyetini veya dünya çapında yeni nesil ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Huawei’nin bir kez daha Çin hükümeti için çalıştığının altını çizen Pompeo, “Huawei’nin ABD ihracat sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasını engelleyen bu karar, ayrıca ABD teknolojisi ve yazılımlarını kullanarak ürettiği yarı iletken çipleri Huawei’ye satan yabancı firmalara da sıkı ihracat kısıtlamaları uygulayacaktır. ABD teknolojisi ile üretilen ürünleri Huawei’ye satmak isteyen firmalar, artık ABD’den lisans almak zorundadır.” diyerek alınan karar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bilindiği üzere Huawei dünyanın önde gelen 5G üreticilerinden biri konumunda. ABD yönetimi müttefiki olan ülkelere Huawei ile iş yapmamaları konusunda baskı yapıyor. Pek çok Avrupa ülkesi ise Huawei ile 5G anlaşması yaptığını açıkladı. Daha önce ABD’de bazı senatörler, Huawei ile iş birliği yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının durdurulması gerektiğini ifade etmişti.

Çin Hükümetinde Misilleme Hazırlığı

Çin Hükümetinde Misilleme Hazırlığı

Huawei’ye yönelik ardı arkası kesilmeyen yaptırım kararları sonrası Çin hükümetinin de harekete geçtiği öğrenildi. Öğrenilen bilgiye göre Çin yönetimi yakın zaman içerisinde Apple, Qualcomm ve Cisco gibi ABD’li dev şirketleri, Huawei’ye yapıldığı gibi kara listeye almaya hazırlanıyor. Bu markalar ABD merkezli şirketler ancak üretim ve tedarik konusunda fazlasıyla Çin’e bağımlılıkları söz konusu.

Çin yönetimi bu şirketleri güvenilmez olarak tanımlayacak ve Huawei’ye yapılan yaptırımların misillemesini yapmış olacak. Huawei’nin özellikle akıllı telefon tarafında ABD yaptırımlarından oldukça olumsuz etkilendiği biliniyor. Teknoloji devinin piyasaya sürdüğü yeni akıllı telefon modellerinde Google servisleri kullanılamıyor. Bu da telefonların küresel pazarda ilgi görmesini zorlaştırıyor.

Huawei ise dışa bağımlı olmamak adına kendi altyapısını kuruyor. HMS adı alında kullanıcılara uygulama desteği AppGallery tarafından verilecek. Çinli şirket geliştiricileri, uygulamalarını kendi mağazalarında yayınlamaya teşvik ediyor. Diğer taraftan Android’e alternatif olacak işletim sistemi HarmonyOS halihazırda kenarda bekletiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum