Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Huawei Yaptırımı Çin’deki iPhone Kullanıcılarını Kızdırdı

Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımları, Çin’deki iPhone kullanıcılarında tepki uyandırdı. Ülkede Apple’ı boykot etmek isteyenlerin sayısı artıyor.
ABD’nin Huawei Yaptırımı Çin’deki iPhone Kullanıcılarını Kızdırdı

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump’ın almış olduğu karar ile Google, Huawei’nin Android lisansını askıya aldı. Ticaret savaşlarının etkisinin en çok hissedildiği şirketlerden biri olan Huawei’ye gelen yaptırımlar, gündemin başlıca maddelerinden biri haline gelmiş durumda. Google’ın Android kararı sonrası ABD merkezli pek çok şirket Huawei ile olan işbirliğini askıya almaya devam ediyor.

Son olarak dün itibariyle Microsoft ve ARM de Huawei’ye karşı harekete geçti. Microsoft çevrimiçi mağazasında Huawei marka dizüstü bilgisayarları kaldırırken, ARM ise yaptığı açıklamada, Huawei ile olan ilişkisini durdurduğunu açıkladı. Tüm bu yaptırımlar sonrası Huawei’nin ülkesi Çin’de ABD’ye karşı olan tepki gün geçtikçe büyüyor. Ülkedeki iPhone sahiplerinin büyük kısmı Apple’ın boykot edilmesi gerektiğini düşünmeye başladı.

Çin’de Apple’a Tepki Büyüyor

Çin’de Apple’a Tepki Büyüyor

Huawei ile ABD arasında yaşanan gerilimin, Çin’deki iPhone satışlarına yansıyabileceği belirtiliyor. Çin basınında yer alan haberlere göre ülkedeki pek çok iPhone kullanıcısı, Apple’ın boykot edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hatta yerel kaynaklara göre yeni iPhone satın alan pek çok kişi almış olduğu ürünü satıp destek amaçlı Huawei marka akıllı telefon alıyor.

Çin’in önde gelen solar modül üretici firmalarından birisinin müdürü üç yıldır kullandığı iPhone cihazını sattığını belirtiyor ve açıklamasında şu ifadelere yer veriyor. “Kalbimin derinliklerinden bir ses Çinli markaları desteklemem gerektiğini söylüyor, özellikle de ticaret savaşı ikliminde.” Ülkenin tanınmış yöneticilerinin bu tarz açıklamalar yapması hiç kuşkusuz halk nazarında etkili olacaktır.

Çinli yetkili Huawei seçimini sadece gündemde yaşanan olaylara bağlamıyor. Daha yüksek donanımlı ürünü uygun fiyat ile satışa sunduğunu belirten yetkili, “Şirketin uygun fiyata daha kaliteli ürünler satma konusunda bir ünü var. P30 daha hızlı ve daha iyi fotoğraflar çekebiliyor.” diyerek üründen duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkede Huawei Teşvik Ediliyor

Ülkede Huawei Teşvik Ediliyor

Ülke basınında yer alan demeçlerde Huawei ürünlerini almak isteyen kullanıcıları şirketlerin maddi olarakta teşvik ettiği ortaya çıktı. Çin’in telekom sektöründe çalışan Sam Li, “Bugünlerde tüm şirket yöneticileri Huawei’ye ait cihazlar kullanırken, cebinizden bir iPhone çıkarmak utanç verici bir durum.” diye konuştu. Ülkede faaliyet gösteren pek çok şirketin çalışanlarının Huawei ürün alması için teşvik ettiği belirtiliyor.

Bununla beraber Huawei de kendi ürünlerine yönelen kullanıcılara indirim yapıyor. Ancak uzmanlara göre ABD’nin uyguladığı yaptırımlar uzun soluklu olursa Huawei’nin olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin’de Apple’a karşı yapılacak organize boykot, hiç kuşkusuz ABD’li teknoloji devini olumsuz etkileyecektir. Önümüzdeki günler ne gibi gelişmelere gebe bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum