Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei’nin SMIC’ten İşlemci Almasını Engellemek için Harekete Geçti

ABD hükümetinin Huawei’nin işlemci tedarikini engellemek adına yeni adımlar attığı belirtiliyor.
ABD, Huawei’nin SMIC’ten İşlemci Almasını Engellemek için Harekete Geçti

Çinli teknoloji şirketi Huawei akıllı telefon pazarının önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en güçlü şirket olan Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanan şirketin ABD’li firmalar ile ticaret yapması hükümet tarafından engelleniyor.

Ticaretin kısıtlanmış bir şekilde yapılması için bugüne kadar şirketler ABD’den geçici lisanslar aldı. Huawei’nin yeni nesil telefonlarında Kirin işlemciler yer alıyor. Bu işlemciler bugüne kadar Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyordu.

Ancak ABD hükümeti kendi teknolojisini kullanan şirketlerin de Huawei ile ticaret yapmasını engelledi ve Huawei ile TSMC arasındaki bağ kopmuş oldu. Çinli şirket Kirin işlemcileri üretmek için farklı çözümler arıyor. Bu çözümlerden birisi ise SMIC olmuştu. Ancak ABD’nin bunun için de harekete geçtiği belirtiliyor.

Huawei’nin Hedefinde SMIC Var

Huawei’nin Hedefinde SMIC Var

Çin’in en büyük yarı iletken şirketi SMIC daha önce Huawei bünyesindeki Honor için işlemci üretmişti. Honor Play 4T için 14 nm mimarisi ile geliştirilen Kirin 710A yongası SMIC imzalı. Huawei’nin TSMC ile ticareti engellendikten sonra SMIC ile yeniden Kirin yongaları üretmek istediği belirtiliyor. Bu şirket Çin merkezli olsa da ABD menşeli teknolojilerden yararlanıyor. Dolayısıyla ABD hükümeti SMIC ile Huawei arasında olası bir ticareti engellemeye hazırlanıyor.

Huawei’nin yeni nesil Kirin işlemcileri 5 nm ve 7 nm mimarisi ile üretilmişti. SMIC’in ise bu mimariye sahip bir üretim teknolojisi bulunmuyor. SMIC’in bu üretim hatlarına sahip olmak adına yeni ekipmanlar almak istediği belirtiliyor. Şirket Huawei ile ticaret yapmak için ABD’ye Çin ordusu ile bağlantısı olmadığını kanıtlamak için uğraşıyor. ABD hükümeti ise SMIC’in Çin’de yürüttüğü tüm süreçleri kontrol altında tutmak istiyor.

Huawei’nin anlaşma zemini aradığı bir diğer şirket ise Tayvan merkezli MediaTek olmakta. Ancak ABD yaptırımları her yerde Huawei’nin karşısına çıkıyor. Şirketin yeni nesil telefonlarında ayrıca Google uygulamaları bulunmuyor ve küresel pazarda satış rakamlarında büyük düşüş yaşandı. Önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek Mate 40 serisi telefonlarda son kez TSMC imzalı Kirin işlemciler kullanıcılara sunulmuş olacak.

Kirin 9000 Bu Ay Piyasaya Çıkıyor

Kirin 9000 Bu Ay Piyasaya Çıkıyor

ABD’nin TSMC’ye yasak getirmeden önce son ürettiği Kirin 9000 yongaları Mate 40 serisine güç verecek. Daha sonra üretilecek telefonlarda TSMC’nin Kirin işlemcisi üretmesi mümkün olmayacak. Çinli teknoloji devi Mate 40 serisini önümüzdeki günlerde piyasaya sunacak. TSMC bu yongaları 5 nm mimarisi ile üretti. Huawei’nin serisinde Mate 40, Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro Plus modelleri olacak. Ayrıca önceki serilerde olduğu gibi Mate 40 Porsche Special Edition modeli de kullanıcılara sunulacak.

Huawei’nin Tüketici İşletmeleri Grubu CEO’su Yu Chengdong, Huawei Mate 40 serisinde Kirin 9000 yongalarının olacağını söyledi. Chengdong bu yongaların daha iyi performans ve düşük güç tüketimi sunacağını belirtiyor. Ayrıca yeni 5G teknolojileri ile daha iyi bir yapay zeka işleme özelliklerine yer verilecek. Şirket yöneticisi bugüne kadarki en güçlü Kirin yongasının Mate 40 serisinde olacağını belirtiyor.

TSMC, Huawei’nin sipariş ettiğinden daha az sayıda Kirin yongası ürettiğini açıklamıştı. Çinli şirket 15 milyon yonga siparişi vermişti ancak yasaklar öncesi TSMC sadece 8.8 milyon adet yonga üretebildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum