Yatırım yapmaya başla!

ABD Huawei ile İşbirliği Yapan Google’ı Çin’i Desteklemekle Suçluyor!

ABD’li politikacılar, Alphabet’e Google’ın Huawei ile ilişkilerini yeniden gözden geçirme çağrısında bulundular. Gerekçeleri ise ABD ulusal güvenliği için ciddi bir risk oluşturabileceğiydi.
ABD Huawei ile İşbirliği Yapan Google’ı Çin’i Desteklemekle Suçluyor!

ABD’li politikacıların Alphabet’e Google’ın Huawei ile ilişkilerini gözden geçirme çağrısında bulunduğu yönündeki haberler büyük yankı uyanırdı. Çünkü ABD’li yetkililere göre Google’ın Huawei ile ilişkisi ABD’nin ulusal güvenliği ve ABD’li tüketiciler için büyük bir risk oluşturabilirdi.

Demokratik-Cumhuriyetçi Parti milletvekillerinin Çarşamba günü Google CEO’su Sundar Pichai’ye gönderdikleri mektupta yapılan çağrıya göre, kanun yapıcılar ABD’li teknoloji devinin Huawei ile yaptığı stratejik ortaklıkla ilgili endişe duyuyordu. Sonuçta, iki şirketin uzun süredir ortaklık yaptığı biliniyordu ve ABD ile Çin arasındaki gerilim de tüm dünyanın malumuydu.

Bu noktada; ABD’li kanun yapıcıları rahatsız eden şeyin Google’ın Huawei ile çalışmaya devam ederken ABD hükümeti ile birlikte yürüttükleri projeden çekilmesi odluğu söylendi.

ABD’li Meclis Üyeleri Google’a Huawei ile Ortaklığını Gözden Geçirmesini Öneriyor!Keza Google bu ayın başlarında 2019 yılı itibariyle Pentagon ile sözleşmelerinin biteceğini ve askeri drone projesi Project Maven’a verdiği desteği geri çekeceğini duyurmuştu. Google’ın verdiği bu kararın ardında ise şirketin silah olarak kullanılmasına gösterilen tepkiler vardı.

Öyle ki projede yer alan binlerce Google çalışanı dahil olmak üzere büyük bir topluluk bu projeye karşı çıkmıştı. Nihayetinde; Google Cloud şefi Diane Greene yaptığı açıklamayla Google’ın projeden geri çekileceğini belirtmişti.

Kısacası; Google verdiği kararla imajını az çok düzletse de ABD hükümetini kızdırmıştı, zaten Sundar Pichai’ye gönderilen mektup da bu durumu açıkça kanıtlar nitelikte.

ABD’den Huawei ile İşbirliği Yapan Google’a Çin UyarısıNitekim mektupta da Google’ın Savunma Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri Project Maven’i reddetmesinin üzeri çizilerek Huawei ile ortaklığının gözden geçirilmesi istenmiş.

Ayrıca mektupta Google’ın askeri departman ve teknoloji şirketleri arasında uzun ve verimli bir işbirliği geleneğini sürdürmek istememesinden dolayı üzüntü duyulduğu ifade edilerek; “Görünüşe bakılırsa Google, Çin Komünist Partisi’ni ABD ordusuna göre daha fazla desteklemek istiyor” dendi.

İlaveten; hükümetin önümüzdeki aylarda Huawei ve benzeri şirketlerle ilgili daha kapsamlı önlemler alacağı kaydedildi. Neticede; ABD’nin Huawei ile ZTE gibi şirketleri Çin casusluğuyla suçladığı ve faaliyetlerini durdurmak için pek çok adım attığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum