Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Açtığı Dava ile Huawei, Kanada’da Yasaklanabilir

ABD ile Huawei arasındaki tansiyon yükselmeye devam ediyor. Son olarak şirkete Kanada’da bir dava açıldı.
ABD’nin Açtığı Dava ile Huawei, Kanada’da Yasaklanabilir

Çinli teknoloji şirketi Huawei, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’den ardı arkası kesilmeyen baskılara maruz kalıyor. Trump yönetimi uzun zamandır Huawei’nin 5G ekipmanları aracılığı ile casusluk faaliyetleri yaptığını öne sürüyor. Huawei ise bu iddiaları her fırsatta reddediyor ve ABD’nin somut bir kanıt göstermediğini belirtiyor. Buna rağmen uzun zamandır Huawei başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin yaptırım kıskacı altında. ABD müttefiki olan ülkelerin de Huawei ile ticaret yapmasını istemiyor.

Daha önce Japonya, Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler ABD’den gelen bu talebe olumlu yanıt vermiş ve Huawei’nin 5G altyapısını kurmasına izin vermemişti. Avrupa’da ise şu ana kadar Çinli teknoloji devine dair herhangi bir yaptırım kararı alınmadı. Bu gelişmeler sonrası şirkete ABD cephesinden bir dava daha açıldı. Açılan davanın bu seferki adresi ise Kanada oldu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ile Huawei’ye yeni bir dava açıldığı duyuruldu.

Huawei’ye Yeni Dava

Huawei’ye Yeni Dava

Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada Huawei’ye Kanada’da bir dava daha açıldığı belirtildi. Dava ile Kanada’nın Huawei’ye yönelik 5G ekipmanlarının kullanımının yasaklanması talep ediliyor. Teknoloji devinin telekomünikasyon ekipmanlarında arka kapı adı verilen açıklar olduğu ve bu yolla veri sızdırdığı iddia ediliyor. Bu dava ile ABD’nin baskı yaptığı ülkelerin arasında Kanada da eklenmiş oldu. Açılan davadan ne sonuç çıkacağı ise merak konusu. Kanada’nın Huawei’ye izin vermesi halinde bu durum ABD’nin tepkisini çekecektir.

Bu tepki sonrası ABD’nin Kanada ile istihbarat paylaşımını durdurabileceği iddia ediliyor. Turmp hükümetinden bazı senatörler daha önce de Huawei ile iş birliği yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının durdurulması gerektiğini gündeme getirmişti. Kanada hükümetinden yapılan açıklamada ise 5G teknolojisinin kurulmasına yönelik olarak ekonomik ve güvenliğe dair hususların değerlendirildiği belirtildi. Önümüzdeki günlerde ABD’nin bu talebine dair yeni bir açıklama yapılması bekleniyor.

Huawei akıllı telefon tarafında da ABD yaptırımlarının etkisini fazlasıyla hissetmeye devam ediyor. Mate 30 ve bundan sonraki tanıtılacak olan telefonlarda Google servislerinin olması beklenmiyor. Teknoloji devi Huawei Mobil Servisleri adı altında kendi altyapısını geliştirmek ile meşgul. Yine de Google servislerinin eksikliğinin yeni telefonların satışını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum