Yatırım yapmaya başla!

ABD’den Huawei ile İlgili İngiltere’ye Yeni Uyarı Yapıldı

ABD’li Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, İngiltere’nin Huawei ile olan ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.
ABD’den Huawei ile İlgili İngiltere’ye Yeni Uyarı Yapıldı

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda akıllı telefon pazarındaki yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket Samsung’dan sonra en fazla pazar payına sahip ve her yıl milyonlarca akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiriyor. Huawei her ne kadar akıllı telefonlar ile adından söz ettirse de dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda. Bu yıl itibariyle 5G altyapısına yönelik yatırımlar hız kazanıyor ve Huawei ise bu alandaki başlıca şirketler arasında yer alıyor.

Bilindiği üzere Çinli teknoloji şirketi bir süredir ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Trump yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yapmakla suçluyor. ABD kendi ülkesi başta olmak üzere müttefiklerini de Huawei ile 5G anlaşmaları yapmaması konusunda sürekli uyarıyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, İngiltere’ye Huawei ile ilgili yeni uyarılarda bulundu. Yetkil 5G ile aldıkları kararın ulusal güvenliğe yönelik olduğunun altını çizdi.

ABD’den Huawei’ye Uyarı

ABD’den Huawei’ye Uyarı

ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi her fırsatta Huawei’nin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu gündeme getiriyor. Müttefiklerine de bu konuyla ilgili uyarılarda bulunan ABD yöneticileri, son olarak İngiltere’ye yönelik açıklamalarda bu konuya dair uyarılarda bulundu. Danışman açıklamasında “5G bir ulusal güvenlik kararıdır. İngiltere’dekilerin Huawei’yi bir nevi ticari karar olarak görmesi bizi şoke ediyor” ifadelerine yer verdi.

ABD’li danışman 5G’nin ulusal güvenlikteki önemine dikkat çekti ve yapılacak olan anlaşmalar sayesinde Çin hükümetinin devlet sırlarına ulaşabileceğinin altını çizdi. Avrupa ülkelerinin Huawei’ye karşı şüpheci davranmadığını söyleyen yetkili, yakın geçmişte Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın gerekli düzenlemeleri yaptığını ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin yaptırımlardan dolayı ABD’ye dava açacağı gündeme gelmişti. O’Brien bu konuyla ilgili iddiaları da reddetti.

ABD’nin almış olduğu yaptırım kararları çerçevesinde Huawei’ye yönelik kısıtlamalar devam ediyor. Şirketin 5G’ye yönelik çok sayıda anlaşma yaptığı ve en büyük ekipman üreticisi olduğu biliniyor. Çinli teknoloji devi ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak sınıflandırılıyor ve son açıklamalar gösteriyor ki bu katı tavır devam edecek. Bilindiği üzere şirketin Mate 30 Pro modelinde yaptırımlardan dolayı Google servisleri yer almıyor. ABD cephesinden gelen uyarılar sonrası Avrupa ülkelerinin tavrı nasıl değişecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum