Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei’nin Dolar ile Ticaret Yapmasına Engel Getirebilir

Huawei’ye ABD cephesinden gelen yaptırımlara bir yenisinin daha eklenebileceği iddia edildi.
ABD, Huawei’nin Dolar ile Ticaret Yapmasına Engel Getirebilir

Çinli teknoloji şirketi Huawei son yıllarda akıllı telefon pazarında büyük atak gerçekleştirdi ve dünyanın önde gelen üreticilerinden biri haline geldi. Bugün itibariyle şirket akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla satış yapan firma konumunda. Huawei bir süredir ABD yaptırımları ile gündemden düşmüyor. Trump yönetimi tarafından alınan kararlar nedeniyle ABD’deki teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye almış durumda.

Uzatılan yeni lisans süreleri ile Huawei ile ülkedeki teknoloji şirketleri belirli ürünler ile kısıtlı olmak kaydıyla ticaret yapabiliyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarını sonu gelmiyor ve bu gerilimden Huawei nasibini fazlasıyla alıyor. Google’ın Android lisansını askıya alması başta olmak üzere pek çok yaptırım Huawei için işleri zorlaştırıyor.

Çinli teknoloji devi tüm bu gelişmelere rağmen akıllı telefon satışlarını artırmaya devam ediyor ve pazardaki yerini koruyor. Hükümetin Huawei’ye yönelik yeni bir yaptırım hazırlığında olduğu iddia ediliyor. ABD’nin önümüzdeki süreçte Huawei’ye karşı dolar kozunu oynayabileceği belirtiliyor.

ABD’den Yeni Yaptırım Gelebilir

ABD’den Yeni Yaptırım Gelebilir

Gelişmeler gösteriyor ki Huawei ile ABD arasındaki gerilim tırmanmaya devam edecek gibi duruyor. Gelen son haberlere göre ABD yönetiminin Huawei’yi Specially Designates Nationals adlı verilen bir listeye ekleyebileceği konuşuluyor. Bu yaptırımın gerçekleşmesi ile beraber Çinli teknoloji devinin dolar ile ticaret yapmasının önüne geçilebilir. ABD Hazine Bakanlığı tarafından alınacak bu karar ile dolar cinsinden ticaret yapan pek çok şirketin olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor.

Bu listede ülkenin dış politikasını ve ekonomik çıkarları için tehdit oluşturan şirketlere yer veriliyor. Eklenen gerçek ve tüzel kişiler ile iş yapılması da engellenmiş oluyor. Yine de hükümetin kesin bir karar almadığı ve Huawei ile olan ilişkilerde yaşanan gelişmelere göre bu durumun gözden geçirilmeye devam edeceği belirtiliyor.

Huawei ABD’ye Karşı Dava Açtı

Huawei ABD’ye Karşı Dava Açtı

ABD’nin dolar kozunu saklı tuttuğu belirtilirken, Huawei’nin SDN listesine eklenmesi halinde diplomatik ve ekonomik pek çok zorluğun ortaya çıkabileceği söyleniyor. Ticaret Bakanı Wilbur Ross bu konuyla ilgili verdiği demecinde ABD’nin her şirkete karşı önlemler alabileceğini ancak henüz ortada alınmış somut bir karar olmadığının altını çizdi.

Bununla beraber Huawei ABD yaptırımlarına karşı New Orleans’ta bulunan temyiz mahkemesine dava açtı. ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk yapmakla suçluyor. Huawei ise bu durumu gösteren bir kanıtın ortada olmadığını belirtiyor itiraz hakkını kullandığını açıkladı. Teknoloji devi dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ve akıllı telefon pazarının başrol oyuncularından biri konumunda.

ABD yaptırımlarına rağmen şirket ürünlerinde kendi ürettiği ekipmanlara yer vermeye başladı ve dışa bağımlı olmadığını ilan etti. Önümüzdeki günlerde Huawei ile ABD arasındaki gerilim hattında neler yaşanacağı ise merak konusu. Şu an için şirket için olumsuzluk oluşturan durumların başında Mate 30 gibi yeni nesil amiral gemilerinde Google servislerinin yer almamasını gösterebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum