Yatırım yapmaya başla!

ABD Huawei CFO’sunun İadesi için Kanada’ya Resmi Talepte Bulunacak

Toronto merkezli Globe and Mail gazetesinin haberinde, ABD’nin Kanada’dan Huawei CFO’sunun iadesini isteyeceği bildirildi. Detaylar aşağıda;
ABD Huawei CFO’sunun İadesi için Kanada’ya Resmi Talepte Bulunacak

Kanada’nın ABD büyükelçisinin Globe and Mail’e verdiği bilgilere göre ABD’nin Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun iadesi için resmi talepte bulunacağı söylendi. Pazartesi günü yayınlanan haberde Kanada’nın ABD büyükelçisi David MacNaughton gazeteye, ABD’nin Kanada’ya Meng’in iadesini talep edeceğini bildirdiğini açıkladı.

Ancak bu talebin ne zaman yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Dosyalama için son tarihin de Meng’in tutuklamasının 60 gün sonrası, yani 30 Ocak olduğu aktarıldı. Huawei kurucusunun kızı ve aynı zamanda şirketin CFO’su olan Wanzhou, 1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklanmış, hareket ticaret savaşında kılıçların çekildiği yönünde yorumlanmıştı.

Günlerce tutuklu kalan Meng Wanzhou, geçen ay 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılmış ancak bu endişeleri tamamen gidermemişti.

 Meng Wanzhou Kefaletle Serbest BırakıldıÇünkü kefalet şartlarına göre Wanzhou’nun pasaportlarını teslim etmesi, üzerinde GPS takip cihazı taşıması ve ikamet ettiği yerden ayrılırken yanında her zaman bir güvenlik detayı olması gerekiyordu. Bunun yanında, Meng’in akıbetini belirleyecek asıl mesele, ABD yönetiminin Kanada’dan iade talebinde bulunup bulunmayacağıydı ki bunun için 60 günlük bir süre vardı.

Sonuçta ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında kritik bir isim haline gelen Wanzhou’nun ABD’ye iadesi ve suçlu bulunması halinde 30 yıl hapis cezası alma riski vardı.

ABD Huawei CFO’su ABD İade Edilecek mi Böyle bir olay, hiç şüphesiz dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki gerilim üzerinde olumlu etki yaratmayacaktı. Öte yandan, Çin ile Kanada arasındaki ilişkiler tutuklamanın ardından sertleşmiş, Çin iki Kanada vatandaşını göz altına almış ve daha önce tutuklanan Kanadalı bir adam uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan idam cezasına çarptırılmıştı.

Bu olay, uluslararası medya tarafından Çin’in Kanada’ya baskı uyguladığı şeklinde yorumlansa da Çin devlet medyası Kanada vatandaşına verilen idam cezasının bir baskı taktiği olmadığını açıklamıştı. Öte yandan dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Çin firması, bugün Reuters tarafından iletişime geçildiğinde yasal işlemler hakkında yorum yapmadığını belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü de; “Başvurularımız yoluyla yorum yapacağız” ifadelerini kullandı. Kanada Adalet Bakanlığı ise çalışma saatleri dışında yorum yapma talebine derhal yanıt vermedi. Bu noktada, Kanada’nın ABD ile iade anlaşması bulunan 100’den fazla ülkeden biri olduğu hatırlatıldı. Resmi bir talep alındığında Kanada mahkemesi iade edilmeyi destekleyecek yeterli kanıt olup olmadığına 30 gün içinde bakmalı ve Kanada Adalet Bakanı resmi bir karar vermelidir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum