Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei’nin Casusluk için Şantaj ve Komplo Kurduğunu İddia Ediyor

ABD Adalet Bakanlığı, Huawei’yi komplo kurmakla suçluyor.
ABD, Huawei’nin Casusluk için Şantaj ve Komplo Kurduğunu İddia Ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli ABD tarafından suçlamalara maruz kalıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimlerin de etkisiyle Huawei bir süredir yaptırımlara karşı mücadele veriyor. Trump hükümetinin Huawei’ye yönelik yaptığı suçlamaların başında casusluk faaliyetleri geliyor.

Teknoloji devi ise hükümetin bu suçlamalarla ilgili ortaya somut bir kanıt sunamadığını belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei yeni bir açıklama yaptı ve ABD’nin casusluk suçlamalarını kendisine iade etti.

Çinli teknoloji devi asıl casusluk faaliyetlerini ABD’nin yaptığını iddia etti. Gelişmeler karşılıklı atışmaların devam edeceğini gösteriyor. Son olarak ABD Adalet Bakanlığı’ndan Huawei’ye yönelik iki yeni suçlamada bulundu. Bakanlık teknoloji devinin casusluk faaliyetlerini yürütmek için karşı tarafa komplo kurduğunu ve şantaj yaptığını açıkladı.

ABD’den Huawei’ye Yeni Suçlama

ABD’den Huawei’ye Yeni Suçlama

Huawei akıllı telefon pazarında adından daha çok söz ettiriyor olsa da dünyanın önde gelen telekomünikasyon üreticisi olarak biliniyor. Şirket dünya genelinde pek çok ülke ile 5G altyapılarının kurulması için iş birlikleri yapıyor. ABD ise bir süredir Huawei’ye yönelik yaptırımlar uygulamaya devam ediyor. Adalet Bakanlığı’ndan Çinli teknoloji devine iki yeni suçlama geldi. Bakanlık Huawei’nin ticari sırları ele geçirmek için şantaj yaptığını ve komplo kurduğunu iddia ediyor.

Çinli teknoloji devine yönelik Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yaptırımları olmasına rağmen İran ve Kuzey Kore’de bazı projeler üzerinde çalıştığı iddialar gündeme geldi. Üstelik ABD merkezli iki şirketin de Huawei ile bu konuda iş birliği yaptığı belirtiliyor. 2009 yılında İran’da İran hükümetine yönelik protesto olayları yaşanmıştı. Huawei’nin bu olaylarda İran hükümetine istihbarat sağladığını belirten ABD’li yetkililer, İran ve Kuzey Kore’yi de kendi patentli teknolojilerine ortak etmekle suçluyor.

ABD 2018 yılında Huawei’nin Mali İşler Direktörü Ming Vancou’yu Kanada’da tutuklatmıştı.Bu tutuklamaya sebep olarak ABD’nin İran ambargosunu Huawei’nin ihlal ettiği gösterilmişti. İki taraf arasındaki çekişme daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Huawei’nin yeni telefonlarında Google servislerinin yer alması bu çerçeveden bakınca pek mümkün görünmüyor. Çinli teknoloji devi ise Huawei Mobil Servisleri adı altında kendi altyapısını kurmak için yatırımlar yapmaya devam ediyor.

ABD’de Huawei için Geçici Ek Süre

ABD'de Huawei için Geçici Ek Süre

Bu gelişmeler sonrasında ABD yönetimi Huawei’nin geçici lisans süresini 45 gün daha uzattı. ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için bu lisans sürelerinin çıkması gerekiyor. Daha önce tanımlanan 90 günlük lisans programları sayesinde ABD merkezli teknoloji şirketleri Huawei ile iş yapabiliyor. Lisans verme süreci ilk olarak 19 Ağustos’ta başlamış ve 90 gün süre verilmişti.

Daha sonrasında 18 Kasım’da ikinci bir üç aylık lisans süresi verildi. ABD Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için lisans süresinin 45 gün daha uzatıldığı duyuruldu. Önümüzdeki 1.5 ay boyunca Huawei ile ABD’li şirketler ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum