Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei’nin 5G Hakimiyetini Ele Geçirmek İstiyor

Huawei’nin 5G’deki yüksek pazar payı karşısında ABD yönetimi piyasaya ele geçirme yolları arıyor.
ABD, Huawei’nin 5G Hakimiyetini Ele Geçirmek İstiyor

Geçtiğimiz yıldan bu yana internet teknolojisinde 5G standardının yaygınlaştığı biliniyor. Dünyaca ünlü telekomünikasyon şirketleri yaptıkları yatırımlar ile bu pazarda pay sahibi olmak istiyor. Akıllı telefon üreticileri de geçtiğimiz yıldan bu yana 5G destekli modellerini piyasaya sürmeye başladı. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi başlıca şirketlerin amiral gemisi modellerinde 5G desteği bulunuyor. Keza Qualcomm’un yeni nesil işlemcilerinde de bu desteği görmek mümkün.

ABD’li teknoloji devi Apple ise bu yıl tanıtacağı iPhone 12 modellerinde 5G özelliğini sunacak. Geçtiğimiz günlerde iPhone 12 ailesine 5G’yi getirecek modemler için Qualcomm’un üretime başladığı haberi gündeme gelmişti. Küresel pazarda dünyanın önde gelen 5G tedarikçileri arasında Huawei geliyor.

Çinli teknoloji devi başta kendi ülkesi olmak üzere İngiltere, Almanya ve daha pek çok ülkede 5G altyapısını kuruyor Diğer yandan ABD hükümeti tarafından uygulanan ambargoya karşı durmaya çalışıyor. ABD hükümeti Huawei’nin 5G pazarındaki hakimiyetini ele geçirmek adına yeni yollar aramaya başladı.

ABD ile Huawei Arasında Soğuk Savaş

ABD ile Huawei Arasında Soğuk Savaş

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana ABD hükümeti ile Huawei arasında karşılıklı bir savaş yaşanıyor. Trump yönetimi Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk yaptığını iddia ediyor. Bu nedenle Huawei’nin telekomünikasyon ürünleri ABD’de yasaklanmış durumda. Hükümet müttefiki olan ülkelerin de Huawei ile 5G alanında iş birliği yapmasını istemiyor. Hatta anlaşma yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının kesilmesi bile gündeme gelmişti.

Tüm bu gelişmelere rağmen Huawei’nin 5G yatırımları ile sektörün lider firmaları arasında yer aldığı belirtiliyor. ABD bu hakimiyeti ele geçirmek için farklı yollar aramaya başladı. Sektörün önde gelen Cisco ve Oracle gibi şirketleri ile görüşen hükümet yetkililerinin olumlu bir yanıt alamadığı belirtiliyor.

Hükümetin Cisco’ya Huawei’nin rakiplerinden Ericsson ya da Nokia’yı satın alması için 200 milyar dolarlık fon yarattığı iddia ediliyor. Cisco’nun bu talebi kabul edip etmeyeceği şu an için tam olarak bilinmiyor. Satın almanın gerçekleşmemesi halinde ABD’nin Ericsson ve Nokia’ya vergi indirimi planı bulunuyor. ABD hükümetinin tepkisini çeken bir diğer gelişme ise İngiltere’nin Huawei ile 5G anlaşması yapması.

Uyarılara rağmen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Huawei ile masaya oturmuştu. Ericsson ise kendi ekipmanları ile Huawei’nin cihazlarını değiştirebileceğini açıkladı. Johnson o zaman başka şansları olmadığını belirterek, bu teklifi düşüneceklerini söyledi.

ABD Huawei’nin Rakiplerini Destekleyecek

ABD Huawei’nin Rakiplerini Destekleyecek

ABD hükümetinin ihale ve altyapı çalışmalarına yönelik yapacağı yeni düzenlemeler ile Huawei’nin rakiplerini destekleyeceği belirtiliyor. Konuyla ilgili ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı ve Beyaz Saray Ekonomi Başdanışmanı Lawrence Kudlow, 5G’ye yönelik stratejilerinin planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

Araştırmalar Huawei’nin 5G pazarında yüzde 28’lik pay ile sektörün lideri olduğunu gösteriyor. Çin hükümetinin de Huawei’yi bu alanda desteklediği biliniyor. Teknoloji devi aldığı destekler sayesinde altyapı hizmetlerini rakiplerine göre daha düşük fiyat ile sunabiliyor. ABD merkezli firmaların telekomünikasyon alanında yeterince güçlü olmaması nedeniyle Ericsson ve Nokia gibi şirketlerle anlaşma zemini hazırladığı belirtiliyor.

Hükümet bu şirketlerin merkezlerini ABD’ye taşımasını ve karşılığında pek çok vergi indirimi uygulayacağını açıkladı. Hatta bu şirketlerin taşınma giderlerinin de hükümet tarafından karşılanabileceği gelen bilgiler arasında. Huawei’nin yaptırımlara rağmen 5G sahnesindeki yükselişi ABD hükümetini fazlasıyla rahatsız etmişe benziyor. Önümüzdeki günlerde hükümetin yeni adımlar atması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bilindiği üzere hükümet Huawei’yi akıllı telefon tarafında da fazlasıyla sıkıştırıyor. Şirketin yeni telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Play Store, YouTube, Gmail gibi uygulamalar yeni nesil telefonlarda yer almıyor. Huawei ise AppGallery mağazasına yatırım yaparak alternatif altyapı oluşturuyor. ABD’li diğer şirketlerin de Huawei ile ticaret yapması için lisans alması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum