Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei ile 5G Anlaşması Yapan Ülkelerle İstihbarat Paylaşımını Durdurabilir

ABD’de Senatör Tom Cotton, Huawei ile 5G anlaşması yapan ülkelerle istihbarat paylaşımının yasaklanmasın önerdi.
ABD, Huawei ile 5G Anlaşması Yapan Ülkelerle İstihbarat Paylaşımını Durdurabilir

Geçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji şirketlerinin 5G altyapısına yönelik yatırımlarına tanık oluyoruz. Akıllı telefon üreticileri bazı amiral gemisi modellerinde bu desteği sunan cihazları piyasaya sunmaya başladı. Halen bu teknolojinin kullanımı dünya genelinde kısıtlı bir alana yayılmış durumda.

Ancak önümüzdeki yıllarda 5G altyapısının dünyanın pek çok yerinde kullanıma sunulması bekleniyor. Altyapıya yönelik yatırım yapan başlıca şirketler arasında ise Çinli teknoloji devi Huawei geliyor. Şirket çok sayıda ülke ve operatör ile 5G donanımı satmak amacıyla anlaşmalar yaptı. Diğer yandan ABD ise Huawei’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak görüyor ve geçtiğimiz yıldan bu yana yaptırımlar uyguluyor.

Trump yönetiminin kendi ülkesinde Huawei ekipmanlarının kullanımını yasakladığı biliniyor. Bununla beraber ABD başka ülkelere de benzer çağrılar yapıyor ve Huawei ile çalışmamaları gerektiğini söylüyor. Teknoloji devi ise ABD ambargosuna rağmen geçtiğimiz yıl gelirlerini yüzde 18 oranında artırmayı başardı. Bu konuyla ilgili yeni bir yasa tasarısı daha ortaya çıktı. Eğer teklif onaylanırsa ABD, Huawei ile iş yapan ülkelerle istihbarat ağını kesebilir.

ABD’den Yeni Yaptırım Gelebilir

ABD’den Yeni Yaptırım Gelebilir

ABD hükümetinin Çinli teknoloji devine çok sayıda yaptırımlar uyguladığı biliniyor. Bir milletvekili ise Huawei ile iş yapan ülkelere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısını meclise sundu. Senatör Tom Cotton, Huawei ile 5G anlaşması yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının yasaklanmasını önerdi. Huawei bugün itibariyle dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. Washington yönetimi ise Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürüttüğünü daha önce her fırsatta gündeme getirdi.

Tasarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tom Cotton, “ABD, Çin Komünist Partisinin istihbarat toplama kolunun kendi sınırları içinde serbestçe çalışmasına izin veren ülkelerle değerli istihbarat bilgilerini paylaşmamalı.” diye konuştu. Senatör açıklamasının devamında “Dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizi Huawei ile ulusal çıkarlarına dikkat etmenin sonuçlarını dikkatlice incelemeye çağırıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Ülkeleri İşaret Ediliyor

Avrupa Ülkeleri İşaret Ediliyor

ABD başka ülkelerin Huawei ile çalışmasını önlemek adına yeni bir hamlede bulunur mu bunu zaman gösterecek. Daha önce Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler gelen bu çağrıya olumlu yanıt vermiş, Çinli teknoloji devi ile olan ilişkilerini dondurma kararı almıştı. Ancak Avrupa’da İngiltere ve Almanya’nın bu konuyla ilgili ne yapacağı merak ediliyor.

İngiltere’nin önümüzdeki günlerde Huawei ile yol haritasına dair karar vermesi bekleniyor. Almanya’da ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İngiltere’deki mevkidaşı Dominic Raab ile bu konuyu görüşmesi bekleniyor. Yasa tasarısı ile ilgili Huawei’den henüz bir açıklama gelmiş değil. Ancak şirket her fırsatta casusluk iddialarını reddediyor.

ABD’nin istihbarat hamlesi Huawei ile çalışan ülkeleri zor durumda bırakabilir. 5G teknolojisinin otonom araçlar, nesnelerin interneti gibi yeni nesil ürünlerde aktif rol alması bekleniyor. Huawei’nin bu alandaki öncü şirket olması ABD’yi tedirgin etmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum