Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisseleri Vadeli İşlemlerde Enflasyon Öncesi Sakin Seyrediyor

Bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesi hisse senetleri, vadeli işlemler üzerinde yatay seyrediyor. Son veriler haberde...
ABD Hisseleri Vadeli İşlemlerde Enflasyon Öncesi Sakin Seyrediyor
Yorum

ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, merakla beklenen ve FED parasal sıkılaştırma yoluna ilişkin daha fazla ipucu sunacak olan Aralık ayı enflasyon verileri öncesinde baskı altında kaldı. ABD’de bugün açıklanacak olan enflasyon raporunun Kasım ayındaki yüzde 7,1’lik artışın ardından Aralık ayında yıllık bazda yüzde 6,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Gıda ve akaryakıt gibi değişken kalemlerin fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon rakamının bir ay önceki yüzde 6,0’dan Aralık’ta yüzde 5,7’ye gerilemesi bekleniyor. Hargreaves Lansdown kıdemli yatırım ve piyasa analisti Susannah Streeter, yatırımcıların ABD’deki enflasyon görünümü öncesinde biraz daha temkinli davrandığını söyledi.

US100 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Streeter, “Aralık ayı TÜFE verilerinin fiyat sarmalının zirveden daha aşağı indiğini göstereceğine dair beklentiler, politika yapıcıların daha fazla faiz artırımı konusunda itidal göstereceğine ve hatta yıl sonuna kadar faizleri indirebileceğine dair umutları artırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Wall Street’in ana endeksleri, S&P 500 ve Nasdaq’ın her biri yüzde 1’den fazla kazançla önde gelen teknoloji hisselerinin öncülüğünde Çarşamba günü yükseldi.

US500 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bazı FED yetkilileri enflasyonu kontrol altına almaya odaklandıklarını yinelese de, ABD merkez bankasının 2022’de yedi faiz artırımının ardından yakında agresif politikasını gevşetebileceğine dair tazelenen iyimserlik, son seanslarda piyasayı destekledi.

Katılımcılar, FED’in gösterge faiz oranını Şubat ayında 25 baz puan artırarak yüzde 4,50 4,75’e yükseltmesi olasılığını yüzde 75 olarak görüyor. Nihai faiz oranının Haziran ayına kadar yüzde 4,94 olması bekleniyor.

Geçen yıl boyunca yükselen enflasyon, FED’in güçlü faiz artırımlarını beraberinde getirdi. Sıkı para politikası, hisse senetlerinde büyük bir satış dalgası yarattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu