Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisseleri Teşvik Söylemlerinden Güç Buldu

Küresel ekonomiyi desteklemek için açıklanması öngörülen teşviklere yönelik söylentiler, ABD hisselerini yükseltti. İşte detaylar...
ABD Hisseleri Teşvik Söylemlerinden Güç Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD hisseleri geçtiğimiz işlem haftasında oldukça güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi. Asya piyasalarında yaşanan volatilitenin etkisi ile Standard&Poor’s (S&P 500) Endeksi yeni yıla kötü bir başlangıç yapmıştı. Çin hisse senetlerinde yaşanan düşüşler ve sert satışların etkisiyle S&P 500 Endeksi satış baskısı altında kalmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan spekülatif olay S&P 500 Endeksi’nin yükselişindeki en önemli faktördü.

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde piyasalarda önemli merkez bankalarının küresel ekonomiyi desteklemek adına teşvik söylentileri gündeme gelmişti. Bu teşvik söylentisi ile küresel çaplı endekslerde toparlanmalar görülmüştü. Yaşanan bu toparlanma trendine ABD hisseleri de dahil olmuş ve Standard&Poor’s (S&P 500) Endeksi son üç ayın en önemli yükselişlerinden birini yaşadı.

ABD hisselerinin performansları şu şekilde gerçekleşmişti;

Standard&Poor’s (S&P 500) Endeksi yaşadığı yükselişler sonucunda 1,906.90 puan seviyelerine kadar tırmandı. Dow Jones Endeksi ise bu hafta 16,093.51 puan seviyelerine kadar yükseldi. Ayrıca Nasdaq Bileşik Endeksi de bu hafta yüzde 2.7 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Merkez bankalarının teşvik söylemleri sonucunda petrol de pozitif yönlü seyir izlemeye başlamış ve böylelikle enerji hisseleri de tırmanışa geçmişti.

Dünyanın önde gelen enerji hisseleri arasında gösterilen Schlumberger Ltd. ve Valero Energy Corp. Şirketlerinin hisseleri petrol etkisiyle birlikte tırmanışa geçti. İki şirketin geçtiğimiz hafta yükselişi toplamda yüzde 6.1 oranında gerçekleşti ve bu yükseliş piyasalardaki negatif havanın kırılmasını sağladı. JPMogan&Co. ise bu hafta yüzde 3.1 tırmandı ve bu yükselişiyle bankalardaki yükselişlerin önünü açmış oldu. Apple’da bu yükseliş trendine dahil oldu ve geçtiğimiz hafta yaklaşık beş ayın ardından en yüksek tırmanışlarından birini gerçekleştirdi. Ayrıca American Express Co. hisseleri ise bu hafta yüzde 12 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Geçen hafta piyasalarda bu gelişmelerin yaşanmasının yanı sıra, 9.1 milyon hisse senedinin el değiştirmesi ise önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Nicolaus&Co. Yöneticisi Chad Morganlander, merkez bankalarının teşvik söylemlerine bağlı olarak ABD hisselerinde görülen yükselişlerle ilgili olarak görüş bildirdi. ABD ekonomisinin istikrarlı bir tempoda ilerlediğini belirten Morganlander, dış unsurların kar ve gelir artışlarında baskı uyguladıklarını söyledi. Morganlander, yaşanan bu baskılar nedeniyle yatırımcıların bu hafta açıklama yapacak şirketleri oldukça yakından izleyeceklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu