Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Hisse Senetleri Trump’ın Azledilmesinin İstenmesiyle Düşüş Gösterdi

ABD’de demokrat kesim Başkan Trump'ın azledilmesi için resmi adımlarını attı. Söz konusu gelişme sonrasında ABD borsalarında işlem gören endeksler düşüş gösterdi.
ABD’de Hisse Senetleri Trump’ın Azledilmesinin İstenmesiyle Düşüş Gösterdi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın demokratlar tarafından azledilmesinin talebi ABD borsalarındaki endekslere sert satış getirdi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın görevden azli için resmi girişimde bulunduklarını belirtti.

Pelosi, “Trump, yaptıklarının hesabını vermeli. Hiç kimse hukukun üzerinde değildir.” şeklinde konuşurken, Trump’tan tepki gecikmedi. Trump’ın demokrat başkan adaylarından Joe Biden ve oğlu hakkında soruşturma yapılmasının istendiği iddia edilerek, siyasi rakibine zarar verme peşinde olduğu yorumlanmıştı.

Dow Jones Endeksi Trump’ın azil girişimi haberiyle yüzde 0,53 oranında düşüş göstererek 26.807,77 puana kadar geriledi.

ABD Endeksler GerilediEndeks gün içerisinde 27.079,68 puanı test etmişti. Gelen haberlerle S&P 500 Endeksi yüzde 0,84’lük düşüşle 2.966,60 puana gerilerken, Nasdaq Endeksi daha yüksek oranda kayıp vererek kapanışı yüzde 1,46 azalışla 7.993,63 puandan tamamladı.

Endekslerin düşüşünü tetikleyen ana faktör Trump’ın azlinin istenmesi oldu. Bu kararın alınmasına sebep olan gerekçenin; Temmuz ayında Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesi ve Demokrat Joe Biden’ın oğlunun soruşturulmasını istemesi olduğu belirtildi.

Yaptığı telefon görüşmesinin usullere uygun olduğunu söyleyen Trump, konuşmanın bir öneminin olmadığını ve birilerinin Biden’i araştırması gerektiğini söylemişti. Trump’ın 2020 yılında düzenlenecek ABD Başkanlık seçimleri öncesinde olası rakibi Biden hakkında tüm bilgilere ulaşmak için Ukrayna Cumhurbaşkanı ile görüştüğü iddiaları ortamın gerilmesine sebep oldu.

Trump ise demokratların azil girişiminin ardından “ülkemiz için ne kötü” şeklinde söylemde bulundu.

Trump Azil GirişimiGazetecilerin konu ile ilgili yönelttiği sorulara; “Eğer, Biden’ın yaptığını bir Cumhuriyetçi yapsaydı, Biden’ın söylediğini bir Cumhuriyetçi söyleseydi şu ana kadar çoktan elektrikli sandalyeye oturtulmuştu.” şeklinde cevap verdi. Ekonomistler, Trump’ın azlinin istenmesinin yanında son gelen kötü verilerin de endeksleri aşağı çektiğini belirtiyor.

ABD’de Conference Board Tüketici Güveni Eylül’de son üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Bunlara ilaveten Trump’ın FAANG (Facebook, Alphabet, Amazon, Netflix, Gooogle) hisseleri hakkında; çok büyüdükleri ve aşırı gücü yanlış kullandıklarına dair söylemleri de endekslere negatif yansıdı. Nasdaq Endeksi Trump’ın yaptığı olumsuz yorumlarla sert geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu