Yatırım yapmaya başla!

ABD Hisselerinin 2021 Yılının İlk Yarısında Rekor Seviyeleri Görebileceği Söylendi

ABD hisse senedi piyasasının toparlanma süresinin 2021 yılının ilk yarısı olduğu ve yeniden rekor yükselişler görüleceği söyleniyor.
ABD Hisselerinin 2021 Yılının İlk Yarısında Rekor Seviyeleri Görebileceği Söylendi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle en büyük darbeyi alan ülkelerden birisi de Amerika Birleşik Devletleri oldu. Hisse senedi piyasası ise tüm dünyadakine benzer şekilde dalgalandı. Karantinalar, işsizlik maaşı başvurularını rekor seviyelere taşımıştı.

Şu anda birçok şirket çalışmıyor, ancak yeniden faaliyetlerine başlamak için doğru zamanları bekliyorlar. Tüm bunların dışında ekonomilerde resesyon görülmesi bekleniyor. Dolayısıyla borsa ve hisse performansları, salgına bağlı olarak bayrak gibi sallanıyor.

Aşağıdaki grafikte S&P 500 endeksinin 2020 yılının başından bu yana kaydettiği performansı görüyorsunuz.
S&P 500 Endeksinin 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Yahoo Finance

ABD’nin neredeyse her yerine yayılan virüs nedeniyle ve karantinaların açıklanmasıyla S&P 500 endeksinde, büyük bir düşüş gördüldü. 17 Aralık 2018 tarihinde görülen 2408,55 puanlık seviyenin ardından kaydedilen en düşük seviye oldu. Ayrıca 3,5 yılın en düşük seviyesi kaydedildi.

Endeks 10 Şubat 2020 tarihinde ise 3380,16 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Şimdi ise JP Morgan’ın en büyük kantitatif analisti olan Marko Kolanovic’e göre; 2021 yılının ilk yarısında geçmişteki zirvelerine geri dönecek.

Kolanovic, FED ve yaz güneşinin ışığından yardım görerek piyasada beklenenden daha hızlı bir toparlanma yaşanacağını ifade etti.

Kolanovic, FED’in parasal genişleme eylemlerinin son haftalarda indirgenmiş kazanç oranını düşürdüğünü ve beklenen kârların kısa vadeli zararlardan daha ağır bastığı için değerlemeleri etkili bir şekilde artırdığını söylüyor.

Bunlar dışında güneş ışığının virüsle mücadelede önemli bir etken olacağını düşünüyor. Çünkü bu konuda yayınlanmış hükümet araştırmaları olduğunu ve yaz ayları için olumlu bir sinyal olduğunu belirtiyor.

S&P 500 endeksinin, 2021 ilk yarısında virüs tehdidinin kaybolması ve işlerin düzene girmesi ile rekor seviyelere dönmeye hazırlandığını söylüyor.

Marko Kolanovic YorumuMarko Kolanovic tarafından yayımlanan bu raporun öncesinde JP Morgan’ın başka bir raporunda toparlanma için 2021 yılının ikinci yarısına işaret edilmişti. O raporda, koronavirüsün yayılımıyla ilgili verilere göre henüz en kötünün görülmediği de ifade edilmiştir.

Kolanovic, genel fiyat kazanç oranlarının karantinalar nedeniyle kârları dibe çektiğinde etkinliğini yitirdiğini de belirtti. Sözlerinin devamında, “İndirimli kazanç oranını sağlamak, piyasanın toparlanmasını tahmin etmek için daha iyi bir ölçüttür. Oran düştüğünde, gelecekteki kazançlar daha az iskonto edilir ve kısa vadeli zararları etkin bir şekilde telafi eder,” dedi.

FED’in acil faiz indirimi ve ilk para yardımı Mart ayının ortalarında iskonto oranını düşürdü. Ancak kredi marjları genişledikçe metrik hızla yükseldi.
FED İndirim Oranı Seviyesi
Görsel Kaynak: FRED Economic Data

JP Morgan, en son merkez bankası teşvik dalgası ile kredi piyasasının sakinleştiğini ve iskonto oranını kriz öncesi seviyeler olan yüzde 1’in altına çektiğini hatırlattı. Kolanovic, “FED’in risksiz faiz oranının ve kredi marjlarının birlikte bastırılması, geçici kazanç kaybının olumsuz etkisine kıyasla muhtemelen özkaynak değerlemesi üzerinde daha büyük bir pozitif etkiye sahiptir,” ifadelerini kullandı.

FED’in gelecekteki değerlemelerde somut bir destek sağlayabileceği durumlarda, daha az tahmin edilebilir bir değişkenin ABD ekonomisini yeniden açmak için dikkate alınması gereken en önemli faktör haline gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum