Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Heyeti Kiev’e Geliyor: Ukrayna Ağır Silahlar İstiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herekatı devam ederken, ABD’li yetkililer başkent Kiev’e geliyor. Detaylar haberde...
ABD Heyeti Kiev’e Geliyor: Ukrayna Ağır Silahlar İstiyor
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna’nın daha güçlü silahlara yönelik çağrısını görüşmek üzere Kiev’e geliyor. ABD’li yetkililerin bu adımı, savaşın ilk gününden bu yana en büyük seviyedeki ziyaret olacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından açıklanan bu ziyaretle ilgili, ABD’li yetkililerden net bir doğrulama gelmedi.

Zelenskiy, “ABD’den yetkililerin bize geleceğinin bir sır olduğunu düşünmüyorum, Dışişleri Bakanı Sayın Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin Kiev’e geliyor” açıklamasını yaptı.

‘Güvenlik Sağlandığında Biden’ı Bekliyoruz’

Kiev’de basın toplantısı düzenleyen Ukrayna Devlet Başkanı, ABD’li bakanlarla Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı ihtiyaç duyduğu silahlara dair görüşmeler yapılacağını belirtti. Zelenskiy, güvenlik durumu izin verdiğinde ABD Başkanı Joe Biden’ın kendilerini ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

ABD’nin, Ukrayna’yı gelecekteki tehditlerden korumak için güvenlik garantörü olmaısnı istediklerini belirten Zelenskiy, daha fazla silah temini için somut adımlar beklediklerini ifade etti. Zelenski ayrıca, ABD’den, Almanya ile silah tedariki konusunda görüşme yapmasını beklediğini söyledi.

Türkiye’de barış görüşmelerinin sürmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adım atması gerektiğini belirten Zelenskiy, diplomasinin sürekliliğinin sağlanmasını istediklerini kaydetti.

Diplomasi için Putin ile görüşmenin hayati öneme sahip olduğunu belirten Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarına devam ettiğini söyledi. Zelenskiy, bugün Odesa’da düzenlenen saldırılarda üç aylık bir çocuk dahil sekiz kişinin öldüğünü bildirdi. Rusya tarafı ise saldırılarda sivillerin hedef alındığını kabul etmiyor.

Mariupol saldırılarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ukrayna lideri, kuşatmaya karşı direnmeye her şekilde hakları olduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu