Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetleri Çin Müzakerelerine Sıkışırken, Güncellenen Verilere Dair Sinyaller

İki küresel arasındaki gelişmelere sıkışan görece riski az varlık verimleri, açıklanan veriler başlığında okunabilecek sinyaller ve buna rölatif gelişebilecek piyasa reaksiyonları.
ABD Hazine Kıymetleri Çin Müzakerelerine Sıkışırken, Güncellenen Verilere Dair Sinyaller
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Cuma günü düşüş gösterdi, ancak tüccarlar ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki ilerlemenin işaretleri arasında riskli varlıkları tercih ettiğinden dar bir aralıkta seyretti.

10 yıllık hazine kıymetleri %2.664 verim seviyesinde görünürken, 2 yıllıklar ise %0.89 değerlenme ile %2.518 seviyesinde verim düzeyine ulaştı.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verimler, ABD ve Çin ticaret müzakerecilerinin yüksek seviyeli bir çerçeveye doğru ilerleme kaydettiğine dair sinyaller ve Pekin’de bir hafta süren oturumun ardından önümüzdeki hafta Washington’da müzakerelere devam edileceğinin bildirilmesi üzerine spot endeksler ile primlenme gösterdi.

ABD Çin Gündemi Yatırımcıyı Güvenilir Liman Çatısı Altında Toplayabilir

Abd Cin Gundem Yatirimci Guvenilir Liman Cati AltindaDünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimleri, uygulanan ek tarife savaşlarının küresel büyümeyi yavaşlattığı endişeleri baskısında, son aylarda hisse senetlerine ve tahvillere ağırlık gösteren bir buğulu tabloya dönüşmüştü.

Hazineler, yatırımcıların ekonomi hakkında endişelendiğinde genellikle fayda sağlarlar. Bu süreçte temelde geri ödeme riski olmayan düzenli bir gelir akışı olarak değerlendirilen hisse senedi piyasalarına kıyasla görece daha az riskli varlıklar olan tahvillere olan ilgi artar.

Cuma günkü mütevazı hareket, Aralık ayında ABD perakende satışlarının 2009’dan bu yana en yüksek aylık düşüşünü kaydettiğini belirten bir raporun ardından gelirlerin oldukça keskin bir şekilde düşebileceğini ifade etti. Cuma gnü ticaret saatlerinin başlarında tırmanan verimin düşmesine yardımcı olduğu düşünülen ekonomik veriler yatırımcı kanadında hayal kırıklığı yarattı.

Güncellenen Veriler Işığında Okunan Sinyaller

Guncellenen Veri Isigi Okunan Sinyal

ABD Merkez Bankası’ndan (FED) elde edilen veriler ABD’deki sanayi üretiminin Ocak ayında bir önceki aya göre %0.6 düştüğünü ve bunun da otomobil üretimindeki düşüşe işaret ettiğini gösteriyor. Yapılan araştırma ve anket sonuçlarında ise açıklanacak veri beklentisi %0.1’lik bir kazanç olarak öngörülmüştü.

Çalışma Dairesi ayrıca, ithalat fiyatlarını güncellerken açıklanan rakamlar ekonomistlerin tahminlerinde geçen %0.3’lük bir düşüş beklentisini aştı ve Ocak ayında %0.5 oranında gerileme olarak açıklandı.

Bu arada New York üreticileri, Şubat ayında mütevazı bir büyüme kaydettiklerini ve iş koşulları endeksinin bir önceki aya göre 3.8’den 8.8’e yükseldiğini duyurmuştu. Ekonomistler kanadındaki beklenti ise 7 endeks değeri olarak gözlenmekteydi.

Açıklanan verileri okuma şekli sıfır üzerindeki değişimlerin faaliyetlerin genişlediğine dair mesajlar algılanması şeklinde gerçekleşiyor. Yukarı yöndeki açılan makas ile genişliğin pozitif derecede arttığı çıkarılabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu