Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanlığı: Rusya’nın Petrol Gelirleri Düşüyor

ABD Hazine Bakanlığı, Rus petrolünde tavan fiyat uygulaması sonrasında oluşan tabloya dair verileri paylaştı. Detaylar haberde;
ABD Hazine Bakanlığı: Rusya’nın Petrol Gelirleri Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, Rus petrolü için uygulanmakta olan tavan fiyat uygulamasının ardından oluşan son ilerleme raporuna dair verileri paylaştı. Rapor, Rusya’nın petrol gelirlerinde önemli bir düşüş gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bakanlık internet sitesinde yayımlanan raporda, uygulanan politika ile birlikte Rusya’nın elde ettiği petrol gelirlerinde hem savaş öncesi hem de savaşın ilk önemindeki yüksek seviyeler ile karşılaştırıldığında çarpıcı düşüş gözlemlendiği ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığı Son Verileri Paylaştı

Rusya Maliye Bakanlığına göre Rus hükümetinin Ocak-Mart 2023 dönemindeki petrol gelirlerinin geçen yıla kıyasla yüzde 40 gerilediği belirtildi.

Ukrayna işgalinden önce petrol gelirlerinin toplamının, Rusya’nın bütçesinin yüzde 30 ila 35’ini oluşturmakta olduğu bilgisi verildi.

2023 yılı itibarıyla petrol gelirlerinin Rusya’nın bütçesinin yüzde 23’üne gerilediği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanlığı’nın raporunda, gelirdeki bu düşüşün, Rusya’nın Mart 2022’ye kıyasla Nisan 2023’te kabaca yüzde 5 ila 10 daha fazla ham petrol ihraç etmesine rağmen gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: IEA

Tutarlı bir hacimde petrol satmasına rağmen, Rusya’nın her varilden çok daha az gelir elde ettiğinin, petrolün artık küresel ölçüt petrol fiyatı olan Brent ham petrolüne göre önemli bir iskontoyla işlem gördüğünün altı çizildi. Savaştan önce, Rus ham petrolü, Brent’e göre varil başına sadece birkaç dolarlık bir iskontoyla işlem görüyordu.

G7 üyesi ülkeler ve Avrupa Birliği ülkeleri, geçen yıl, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmıştı.

Tavan Fiyat Uygulamasına Hedeflere Ulaşıldı

Raporda, fiyat tavanına ilişkin ilk başta piyasada oluşan şüpheye rağmen jeopolitik analist ve piyasa katılımcılarının, tavan fiyatın Rusya’nın petrol gelirini azaltma ve küresel enerji piyasasında istikrarı sağlama hedeflerine ulaştığını kabul ettiği kaydedildi.

Üst düzey Rus ekonomi yetkililerinin, fiyat sınırının savaşlarını finanse etme ve Rus ekonomisini destekleme yeteneklerini zedelediğini açıkça kabul ettiğine de değinildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.