Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Bakanı Yellen, Dijital Dolar için Fikir Birliği Çağrısı Yaptı

Yellen, Kongre, ABD merkez bankası ve Beyaz Saray'ın fikir birliğine varması gerektiğine inanıyor.
ABD Hazine Bakanı Yellen, Dijital Dolar için Fikir Birliği Çağrısı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital dolara dair açıklamalarda bulundu. Yellen, Federal Rezerv’in doların dijital bir versiyonunu oluşturması gerekip gerekmediği konusunda bir görüş oluşturmadığını, ancak böyle bir hareketin Kongre, ABD merkez bankası ve Beyaz Saray arasında geniş bir fikir birliği gerektireceğini söyledi.

Hazine Bakanı, dijital doların hem artıları hem de eksileri olduğunu belirterek, kesin cevaplar bulmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünüyor. Yellen’e göre, CBDC’lerin avantajları , bankacılık kurumları üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor.

ABD merkez bankası başkan yardımcısı Lael Brainard, Çin ve diğer ülkeler kendi merkez bankası dijital para birimlerini geliştirirken, dijital dolarla ilgili bir şey yapılmamasını anlayamadığını ileri sürdü.

Yellen, Federal Rezerv’in konuyla ilgili bir çalışma üzerinde çalıştığını ve yakında hazır olacağını ve ilerlemeden önce yetkililer arasında geniş bir anlaşmanın gerçekleşmesi gerektiğinin farkında olduklarını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül’de merkez bankasının dijital para geliştirme planları konusunda acele etmesine gerek olmadığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu