Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Hane Halkı 14 Trilyon Dolarlık Rekor Borca Sahip

ABD’de hane halkının borcu rekor 14 trilyon dolarlık rakama ulaştı. Detaylar haberimizde;
ABD’de Hane Halkı 14 Trilyon Dolarlık Rekor Borca Sahip

ABD’de hane halkı şu anda ipotek, kredi kartı, öğrenci kredisi ve diğer borçlanma biçimlerinde 14 trilyon dolarlık rekor bir seviyede duruyor. New York FED, Çarşamba günü yaptığı açıklamada hane halkı borcunun üçüncü çeyrekte yüzde 0.7 arttığını, düşük işsizlik, güçlü tüketici güveni ve ucuz borçlanma maliyetleri ile beş yıllık tırmanışına devam ettiğini bildirdi.

ABD’de tüketici borcunun şu anda, bu rakamlar enflasyona veya bugünün ekonomisinin büyüklüğüne göre ayarlanmasa da 2008 yılındaki önceki zirveden yaklaşık 1.3 trilyon dolar daha yüksek olduğu vurgulandı.

Hane halkı borcu, durgunluk sonrası en düşük seviye olan 12.7 trilyon dolardan yüzde 25 civarında yükseldi.

ABD’de Hane Halkı Kriz Sonrası Düşük Seviye %25 Artış İpotekler, 9.44 trilyon dolarla Amerikan borcunun en büyük payını alırken NY FED’e göre bu ikinci çeyreğin sonundan itibaren yüzde 0.3 ya da 31 milyar dolar seviyesinde arttı. ABD ekonomisinde büyüyen risklerden biri olarak gösterilen öğrenci kredisi borçları üçüncü çeyrekte yüzde 1.4’lük artışla 1.5 trilyon dolara, kredi kartı bilançoları ise 13 milyar dolara yükseldi. Tüm bu borçlanmalar, özellikle kredi kartları ve ipotekler, ABD modern ekonomisinin en büyük kısmı olan tüketici harcamalarını desteklemektedir.

Ancak aynı zamanda işsizliğin artacağı bir sonraki durgunlukta bu borcun geri ödemesi de zorlaşacaktır.

ABD Artan Borç Resesyon Geri Ödeme Zorlaşır FED Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü, işletme borcunun “tarihsel olarak yüksek” olduğu konusunda uyarsa da tüketici borçlanması konusunda özellikle endişe etmediğinin sinyallerini verdi. Capitol Hill’de yaptığı konuşmada; “Hanehalkı borçlanmasının gelire oranı, kriz öncesi seviyesine göre düşüktür ve son yıllarda kademeli olarak azalmaktadır” dedi.

Bununla birlikte, Bleakley Advisory Group’un baş yatırım sorumlusu Peter Boockvar, Çarşamba günü müşterilerine bir notta 2000’li yılların ortasında tarihi bir konut balonu ile işaretlenmiş bir dönemin en iyi referans noktası olup olmadığını sorguladı.

Boockvar, gelire ilişkin hanehalkı borcunun 1980’ler ve 1990’lardaki seviyelerin fazlasıyla üzerinde kaldığını aktardı.

ABD Hane Halkı Borcu 1980 1990 Rekor Seviye Yine de ABD ekonomisinin önceki on yıllara göre çok daha büyük olduğu da göz ardı edilmedi. Çünkü büyüklük muhtemelen daha yüksek miktarda borç alabileceği anlamına geliyor. St. Louis FED’e göre hane halkı borcunun GSYİH’ye oranı ikinci çeyrekte yüzde 76 olarak gerçekleşti ki bu 2009’daki yaklaşık yüzde 100’lük zirvenin çok aşağısında kaldı.

Öte yandan iyi haber, daha az sayıda Amerikalının iflas başvurusunda bulunması olarak belirtildi. NY FED, üçüncü çeyrekte 186 bin tüketicinin iflas kaydında bulunduğunu 2018’in aynı döneminde rakamın 215 bin olduğunu söyledi. Bununla birlikte, tarihsel olarak düşük işsizliğe rağmen NY FED borcun ödenmemesi oranlarının kötüleştiğini söyledi.

Üçüncü çeyrek sonunda borcun yüzde 4.8’inin zamanında ödenmemiş olduğu, oranın ikinci çeyrekteki yüzde 4.4’ten arttığı kaydedildi. 667 milyar dolarlık borcun geciktiği, buna en az 90 gün ödenmemiş borcu içerek 424 milyar dolarlık borcun dahil olduğu bilgisi verildi. 1.5 trilyon dolarlık öğrenci borcunun yaklaşık yüzde 11’inin de zamanında ödenmediği ya da temerrüde düştüğü açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum