Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ham Petrol Stokları %0,1 ile Beklentinin Altında Düşüş Gösterdi

EIA tarafından yapılan açıklamada Brent petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 62 dolarda seyredeceği ve ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 0,4 milyon varil azaldığı bildirildi.
ABD Ham Petrol Stokları %0,1 ile Beklentinin Altında Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ülkedeki ham petrol stokları 11-17 Ocak haftasında 0,4 milyon varil azaldı. %0,1’lik düşüşe denk gelen bu daralma 1 milyon azalacağını bekleyen emtia uzmanlarının, tahminlerinin altında gerçekleşti.

ABD ham petrol stokları geçen hafta 0,4 milyon varil azalarak 428,1 milyon varile geriledi.

Ham Petrol Stokları AzaldıÜlkede ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları geçen hafta değişim göstermedi. Böylelikle bir önceki haftanın değeri olan 635 milyon varilde kaldı. %0,7’ye denk gelen 1,7 milyon varillik artış gösteren benzin stokları 260 milyon varile ulaştı. Bu artış 3,1 milyon varil olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşti.

Üretimde artış ya da azalış olmazken, 13 milyon varil seviyesinde kaydedildi. EIA ABD’nin ham petrol üretiminin 2020 yılında günlük ortalama 13,3 milyon varil seviyesinde olacağını öngördü.  Ham petrol ithalatı haftalık bazda 120 bin varil azalarak, 6,43 milyon varile, ihracatı ise 67 bin varil azalarak 3,41 milyon varile indi.

İdare’nin 2020 yılının ilk yarısı için Brent petrol varil fiyatı tahmini 62 dolar.

Üretim TahminiEIA’dan yapılan açıklamada ABD ve İran arasındaki gerginliğin petrol fiyatlarını yukarı çekeceği ve Brent türünün 70 dolara kadar çıkacağı belirtilmişti. Ancak iki ülke arasında tansiyonun düşmesiyle risklerin azaldığı ve fiyatların geri çekildiği aktarıldı.

Bu doğrultuda yıllık ortalama varil fiyatı tahmini 62 dolar olarak paylaşıldı. Diğer yandan küresel arz aksaklığı endişesinin azalmasıyla, fiyatların yılın ikinci yarısından itibaren yükseleceğine dikkat çekildi. Koronavirüs salgınının yarattığı talep azalması endişesi fiyatları bu hafta boyunca baskıladı.

Dün 62 dolara gerileyen Brent petrolün varili, Cuma günü erken işlemlerde çok fazla değişiklik göstermedi. Saat 10:01’de 62,35 dolardan işlem görüyor. Ham petrolün varili ise aynı dakikalarda 55,81 dolarda seyrediyor. Analistler ABD ham petrol stok azalması açıklamasının ardından fiyatların hafif toparlandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%