Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ham Petrol Stokları Haftalık Bazda 3,5 Milyon Varil Arttı

ABD ham petrol stokları geçen hafta 3,5 milyon varil artarak 431,7 milyon varile yükseldi. Fiyatlar ise Husi saldırısı sonrasında çıktığı seviyeden indi.
ABD’de Ham Petrol Stokları Haftalık Bazda 3,5 Milyon Varil Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) 18 – 24 Ocak tarihine ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre ülkedeki ham petrol stokları söz konusu dönemde, bir önceki haftaya kıyasla 3,5 milyon varil artış gösterdi.

%0,8’lik artışa denk gelen bu miktardan sonra ABD ham petrol stokları 431,7 milyon varile yükseldi. Uzmanlar stokların 482 bin varil artacağını düşünüyordu. Ticari olmayan  stratejik ham petrol stok miktarında değişiklik olmadı ve 635 milyon varilde sabit kaldı.

Geçen hafta ABD benzin stokları %0,5 oranında artışla 261,2 milyon varile ulaştı.

Benzin Stokları1,2 milyon varile denk gelen bu oran, 1,3 milyon varil olan piyasa beklentisinin altında kaldı. ABD ham petrol üretimi geçtiğimiz hafta değişim göstermeyerek 13 milyon varilde kaldı. Ülkenin ham petrol ithalatı bir önceki haftanın verileri ile karşılaştırıldığında 229 bin varil artışla 6,66 milyon varile yükseldi.

İhracat miktarı ise günlük ortalama 95 bin varil artışla 3,51 milyon varil olarak kaydedildi. EIA, ülkenin günlük ortalama petrol üretiminin 2020 yılı boyunca 13,3 milyon varil olmasını öngörüyor.

Dün Husilerin Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya düzenlediği saldırı sonrasında yükselen fiyatlar kazancını geri verdi.

Petrol FiyatlarıYemen’deki İran destekli Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, dün akşama doğru bir saldırı haberi aktardı. Seri’nin verdiği bilgiden Saudi Aramco’nun tesisleri ile ülkedeki iki havaalanı ve bir üsse saldırı düzenledikleri öğrenildi.

Ayrıca Cevf ve Marib kentlerinde yaklaşık 2 bin 500 kilometrelik alanı ele geçirdiklerini iddia etti. Gelen haber sonrasında petrol fiyatları ani bir yükseliş gösterdi. Ancak Perşembe günü yönünü yeniden eksiye çevirerek kazancını geri verdi.

Ham petrol vadeli işlemleri New York Ticaret Borsası’nda %1,05 oranında düşüş gösterdi. Böylelikle ham petrolün varili 52,67 dolara kadar geriledi. Saat 10:14’te ise 52,76’dan işlem görüyor. Saldırı haberi sonrasında 61 dolara yaklaşan Brent petrol aynı dakikalarda %1,19 ekside 59,10 dolarda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%