Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EIA’nın ABD Ham Petrol Üretim Tahminlerini Düşürmesi Fiyatları Yukarı Taşıdı

EIA, Mart ayı raporunda ABD ham petrol üretimi tahminlerini düşürürken, haftalık stoklar da beklenmedik şekilde geriledi. Fiyatlar bu gelişmelerin etkisiyle yukarı yönlü hareketini devam ettirdi.
EIA’nın ABD Ham Petrol Üretim Tahminlerini Düşürmesi Fiyatları Yukarı Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Mart 2019 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda ABD’nin 2019 ve 2020 yılları için geçerli olan ham petrol üretim tahminlerini aşağı yönlü revize ettiğini bildirdi. Raporda, ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretimi için 2019 yılı tahmininin 12,3 milyon varil, 2020 tahmininin 13 milyon varil olduğu bildirilirken, bu açıklamalar sonrasında petrol fiyatlarını yükselişini hızlandırdı.

2019 yılında Brent türü ham petrolün varil fiyatının ortalama 63 dolar olacağı öngörüldü.

Bir önceki raporda Brent petrolü için açıklanan tahmin 61 dolardı. Dünyada en çok kullanılan ham petrol türü olan Brent petrolün varil fiyatında 2 dolar artış olurken, 2020 yılı için beklenti 62 dolarda sabit tutuldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler 2019 yılının ilk altı ayında günlük 1,2 milyon varil üretim kısıntısı kararı almıştı. Raporda bu kesintinin yılın ikinci yarısında da devam edeceği tahmin edildi. Küresel petrol stoklarının geçen ay günlük 1,4 milyon varil azaldığı, bunun da 2017 yılının Haziran ayından bu yanaki en büyük aylık düşüş olduğu açıklandı.

Dünyanın en büyük ham petrol üreticilerinden biri olan ABD için belirlenen tahminler aşağı çekildi.

Buna göre; 2019’da günlük ortalama petrol üretimi 12,3 milyon varil, gelecek yıl 13 milyon varil olarak açıklandı. Bir önceki sayı olan Şubat raporunda bu rakamlar sırasıyla 12,4 ve 13,2 milyon varil seviyesindeydi. Ülkedeki ham petrol üretimi 2018 yılında günlük ortalama 11,7 milyon varile çıkarak, diğer iki büyük üretici olan Suudi Arabistan ve Rusya’yı ardında bırakmıştı.

Petrol fiyatları ABD’deki özel sektör verilerine göre stoklarda düşüş gerçekleşmesinin ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan rakamlara göre ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 2,58 milyon varil geriledi. Bu düşüş piyasaları şaşırtırken, açıklanan resmi verilere göre ABD ham petrol stokları 8 Mart ile biten haftada 3,86 milyon varil azaldı. Bir önceki hafta 7,07 milyon varil artış olmuştu. Rapor öncesinde fiyatlar yükselişe geçerken, ABD’nin Venezuela hakkında önemli yaptırımları uygulamaya koymasının beklendiği ve önümüzdeki günlerde bu gelişmenin izleneceği aktarıldı.

HAM PETROL FİYATLARI ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Oil, Gas & Metals National Corp. Baş Ekonomisti Takayuki Nogami, ham petrol piyasalarının kısa süre içerisinde yukarı yönde bir hareket sergileyebileceğini belirtti.

Brent türü petrol TSİ 18:25’te varil başına 67,26 dolardan, ham petrol ise 57,83 dolardan işlem görüyor. Takayuki Nogami son açıklanan raporların ve Suudi Arabistan’ın üretim kısıntılarına devam etme eğiliminin ham petrol piyasalarını kısa vadede yukarıya çekebileceğini yorumladı.

“Trump’ın Şubat ayı sonundaki OPEC ve yüksek petrol fiyatlarını kontrol altına alma amaçlı tweet’inin yatırımcılar üzerinde ‘psikolojik etkisi” var ve yükselişleri sınırlayabilir” diyen Nogami, bu gelişmeler eşliğinde yukarı yönlü baskının da mevcut olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu