Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları Olumlu Yönde Şaşırttı

ABD'nin izlenen verilerinden işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. Rakamın, piyasa beklentilerinin altında kalması dikkat çekti.
ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları Olumlu Yönde Şaşırttı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvuru verilerini yayımladı. 13 Ağustos ile sona eren haftada, işsizlik maaşı için başvuranların sayısı 250 bin oldu.

Ekonomistlerin beklentisi 265 bin başvuru yönündeydi. Bir önceki hafta başvuranların sayısı 252 bin olarak revize edildi.

İşsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı, ekonominin iyiye mi kötüye mi gittiğine dair en iyi barometrelerden biri olarak görülürken verinin iyimser gelmesi dikkat çekti.

Aynı zamanda, iş gücü piyasasına ilişkin sağlamlığın geniş tabanlı olduğu görüldü. İşsizlik başvurularını bildiren 53 eyalet ve ABD bölgesinden 38’inda sayı düşüş gösterirken yalnızca 15’inde artış kaydedildi.

Geçici iniş çıkışları yumuşatan yeni işsizlik başvurularının dört haftalık ortalaması 3 bin azalarak 247 bine geriledi. Halihazırda işsizlik maaşı alan kişi sayısı ise 7 bin artarak 1,44 milyona ulaştı. Bununla birlikte 50 yılın en düşük seviyesine yakın kaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.