Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Günlük Üretimde Rekor Kırarken Brent Petrol 67 Doların Üstüne Çıktı

ABD günlük ham petrol üretimi 12 milyon varille rekor kaydederken, üretim kısıntıları ve ticaret görüşmeleri iyimserliği fiyatların yükseliş bandında kalmasını sağlıyor.
ABD Günlük Üretimde Rekor Kırarken Brent Petrol 67 Doların Üstüne Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre; ABD ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 12 milyon varile ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Ham petrol üretimi geçen hafta, bir önceki haftaya kıyasla 89 bin varil artış gösterdi. Petrol fiyatları artan rekor üretime rağmen üretim kısıntılarına devam edileceği ve ticaret görüşmelerinde iyimser mesajların alınması ile haftayı kazançla tamamlamaya hazırlanıyor.

9 – 15 Şubat haftasında ABD’de 12 milyon varille günlük üretimde yeni bir rekor kırılmış oldu.

Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olan ABD’nin Alaska eyaletinde üretim 11 bin varil düşerken, diğer yerlerde 100 bin varil yükseldi. En son açıklanan veriler de göz önünde bulundurulduğunda ülkenin petrol üretimi 58 haftanın 44’ünde artış göstermiş oldu.

Bir önceki en yüksek seviyeler ise 3 – 9 Kasım haftasında 11,7 milyon varil, 5 – 11 Ocak haftasında 11,9 milyon varil olarak gerçekleşmişti. EIA raporları, ABD’nin ham petrol üretiminin günlük bazda bu yıl 12,4 milyon varil, 2020 yılında ise 13,2 milyon varil olacağını öngörüyor.

ABD’deki ticari ham petrol stoklarında da %0,8’e denk gelen 3,7 milyon varillik bir artış gerçekleşti.

EIA verileri ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 3,7 milyon varil yükselerek 454,5 milyon varile çıktığını bildirdi. Piyasaların beklentisi 3,1 milyon varil olması yönündeydi. Ülkedeki benzin stokları ise söz konusu dönemde 1,5 milyon varil azalarak 256,8 milyon varile geriledi. Bu alanda piyasaların beklentisi 350 bin varillik bir düşüş olması yönündeydi. Ancak beklenenin dört katı kadar bir düşüş gerçekleşmiş oldu.

Petrol fiyatları, yatırımcıların ticaret görüşmelerinde artık sona yaklaşıldığı beklentisini yükseltmesi ile haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

ABD – Çin arasındaki görüşmelerde pozitif haberlerin alınmasının yanı sıra ABD’deki rekor üretime karşılık Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortaklarının üretim kısıntılarına yoğunlaşmaları, fiyatların üst üste ikinci haftayı da kazançla geçirmesini sağladı. Nisan vadeli Batı Teksas petrolü dün 57,61 dolar ile üç ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Aynı döneme ait Brent petrol de artış gösterdi. TSİ 12:00’de ham petrol varil başına 57,1 dolardan, Brent 67,14 dolardan işlem görüyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, dünyanın en büyük iki ekonomisinin arasındaki anlaşma çabaları sonrası vadeli petrol kontratlarının haftalık kazançları %2,3 seviyesinde gerçekleşti.

NH Investment & Securities Co. analistlerinden Hong Sungki, ticaret görüşmelerinin tamamlanacağına yönelik beklentilerin giderek arttığını söyledi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanabileceğine dair beklentilerin emtia fiyatlarını desteklediğini belirten Sungki, ticaret savaşı geriliminin azalmasının küresel büyümeye olumlu etkileri olacağını, bu durumun ise daha fazla petrol talebini beraberinde getireceğini yorumladı.

Ham petrol fiyatları Şubat ayına görece düşük başladı. Ancak OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına devam etme eğilimi ve ticaret görüşmelerindeki iyimser havanın etkisiyle yeniden yükselişe geçti. Uzmanlar Suudi Arabistan petrol piyasasının Nisan ayına kadar dengeye ulaşacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu