Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin GSYİH Tahmin Aracı İlk Çeyrek için %10 Büyümeye İşaret Ediyor

Atlanta FED'e ait GDPNow isimli araç, ABD'nin 2021'in ilk çeyreğine ilişkin GSYİH tahminini yükselterek ekonomiye olumlu bakış sundu.
ABD’nin GSYİH Tahmin Aracı İlk Çeyrek için %10 Büyümeye İşaret Ediyor

ABD koronavirüs pandemisinde 1 yıllık süreyi aşarken, büyümeden işsizliğe kadar birçok verisinde bozulma görüldü. Atlanta Federal Rezerv Bankası’nın GDPNow isimli aracı, ülkenin ilk çeyreğine ilişkin büyüme tahminini yükseltti.

ABD’nin 2020 dördüncü çeyrek büyümesi, ikinci okumaya göre %4,1 olarak gerçekleşti. Yılın üçüncü çeyreğinde ise reel gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) %33,4 artış göstermişti. Bu rakam, ikinci çeyrekteki %32,9’luk daralmanın ardından gelmişti.

Şimdi ise ülkenin büyümesine yönelik takip edilen bir araç, 2021’in ilk çeyreği için %10 büyümeye işaret ediyor.
Atlanta FED GDPNow %10 GSYİH Büyümesi
Kaynak: frbatlanta.org

Araç bir önceki tahmininde, mevsimsellikten arındırılmış yıllık GSYİH’i %8,8 olarak belirlemişti. GSYİH ile birlikte birkaç önemli veri üzerinde de tahminleri yükselten araç, 5 Mart Cuma günü yeniden güncellenecek.

GDPNow aracı, reel GSYİH için minimum tahmini ise toptan ticaret ve tüketici fiyat endeksi dahilinde 10 Şubat’ta paylaşmıştı. Buna göre; GSYİH %4,5 olarak tahmin edilirken, çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisinin %1,5 olması öngörülüyor.

Aracın gösterdiği oran, büyük bir toparlanmaya işaret ediyor. Ancak ülkede koronavirüs pandemisi henüz kontrol altına alınamadı. John Hopkins Üniversitesi’nin güncel rakamlarına göre; ABD’de 28 milyon 719 bin 860 vaka bulunuyor. Toplam ölüm sayısı 2,5 milyonu geçerken, ABD hala en çok vakanın görüldüğü ülke olmaya devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum