Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD GSYİH’sinin 4Ç20 Büyümesi 2. Tahminde Hafifçe Yükseltildi

İkinci tahmine göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2020’nin Aralık çeyreğinde yüzde 4,1 büyüme kaydetti.
ABD GSYİH’sinin 4Ç20 Büyümesi 2. Tahminde Hafifçe Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından bugün açıklanan verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2020’nin son çeyreğinde %4 değil yüzde 4,1 büyüme kaydetti.

Üçüncü çeyrekte reel GSYİH yüzde 33,4 artmıştı. İkinci tahminle, sabit konut yatırımı, özel envanter yatırımı ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki yukarı doğru revizyonlar, kişisel tüketim harcamalarında (PCE) aşağı yönlü bir revizyonla kısmen dengelendi.

ABD Ekonomisi 4Ç20’de %4,1 Büyüdü

ABD Ekonomisi 4Ç20'de %4,1 Büyüdü 
KAYNAK: U.S. Bureau of Economic Analysis

Reel GSYİH’deki artış; kısmen eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki ve federal hükümet harcamalarındaki düşüşlerle dengelenen ihracat, konut dışı sabit yatırım, PCE, sabit konut yatırımı ve özel envanter yatırımındaki artışları yansıttı.

Dördüncü çeyrek GSYİH’deki artış, hem yılın başlarında yaşanan keskin düşüşlerden kaynaklanan devam eden ekonomik toparlanmayı hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde yürürlüğe giren yeni kısıtlamalar ve kapanmalar dahil COVID-19 salgınının devam eden etkisini yansıtıyordu.

Cari dolar GSYİH, dördüncü çeyrekte yıllık oranla yüzde 6,1 veya 317,6 milyar dolar artarak 21,49 trilyon dolar seviyesine ulaştı.

Üçüncü çeyrekte GSYİH yüzde 38,3 veya 1,65 trilyon dolar arttı. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, Amerikan GSYİH’si, 1946’dan bu yana önceden tahmin edilen en kötü performansla aynı şekilde %3,5 daraldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu