Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD GSYİH’si 2020’nin Dördüncü Çeyreğinde %4 Büyüme Sağladı

Salgının yaralarını sarmaya çalışan ABD ekonomisindeki toparlanma ikinci dalga kısıtlamalarıyla yavaşlasa da, yıllık bazda büyüme gösterdi.
ABD GSYİH’si 2020’nin Dördüncü Çeyreğinde %4 Büyüme Sağladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coronavirüs salgınının sert bir şekilde vurduğu, dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahip ABD’de, açıklanan veriler toparlanmanın yavaşladığını işaret ediyor. Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından bugün açıklanan verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2020’nin son çeyreğinde %4 oranında büyüme gösterdi.

Temmuz-Eylül dönemindeki tarihi büyümenin ardından gerçekleşen düşüş, pandeminin hala kontrol altına alınamamasından kaynaklandı. Ekonomistler 2021’in ilk çeyreğinde de büyümenin yavaşlamasını bekliyor.

Reel GSYİH’deki artış, yılın ortasında alınan tedbirler sonrası başlayan ekonomik toparlanmanın, yavaş da olsa devam ettiğini gösterdi.
ABD 4Ç20 GSYİH
Kaynak: BEA

ABD ekonomisi 2020’nin üçüncü çeyreğinde %33,4 oranında büyüdü. Salgında ikinci dalganın sert bir şekilde devam etmesi, kısıtlamaların da ara ara uygulanmasını zorunlu kıldı. Bu doğrultuda, ilk okumalara göre ülke ekonomisi 4Ç20’de sınırlı büyüme gösterdi. İkinci tahminler ise 25 Şubat’ta açıklanacak.

Bazı endüstriyel ürünlerde meydana gelen hareketlilik, ihracatta artış sağladı. Yiyecek ve içecek ürünleri öncülüğünde mal harcamalarında azalma oldu.

Konut yatırımlarının arttığı dönemde kişisel tüketim harcamaları %2,5 arttı. Ekonomistlerin beklentisi %3,1 oranında artış olmasıydı.

GCM Yatırım Banner

Cari dolar kişisel geliri dördüncü çeyrekte 339,7 milyar dolar azaldı. Harcanabilir kişisel gelir söz konusu dönemde %8,1’e denk gelen 372,5 milyar dolarlık azalma gösterdi. Gerçek harcanabilir kişisel gelirde ise %9,5 oranında düşüş gerçekleşti.

Dünya Ekonomik Görünümü’ne göre IMF, ABD ekonomisinin 2021’de %5,1 büyüyeceğini öngördü.
IMF Küresel Büyüme Tahminleri
Kaynak: IMF

IMF’nin küresel ekonomi için büyüme tahminleri 2021 yılında %5,5, 2022 yılında %4,2 olarak açıklandı. Cari dolar ABD GSYİH’si 2020’de %2,3’e denk gelen 500,6 milyar dolarlık düşüş gösterdi. Bu değişimlerle birlikte 20,93 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Brüt iç alımlar için fiyat göstergesinde ve PCE fiyat göstergesinde %1,2 oranında artış oldu.

2019’un dördüncü çeyreğinden 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar ölçülen gayrisafi yurt içi alımlar için fiyat endeksi, 2020 boyunca %1,3 arttı. Mevcut dolar GSYİH, yıllıklandırılmış olarak %6 yani 309,2 milyar dolar artarak 21,48 trilyon dolar seviyesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.