Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Göçmen Gündemi Yeniden Ön Sıraya Geçti, Fikir Ayrılıkları Tarafları Kızdırıyor!

ABD'de uzun zamandır gündeme yer yer gelen göçmen konusunda ödenekler, aile ve ayrılık meseleleri, federal fonlar ile konuyla alakalı diğer gelişmeler.
ABD’de Göçmen Gündemi Yeniden Ön Sıraya Geçti, Fikir Ayrılıkları Tarafları Kızdırıyor!

Başkan Donald Trump, gözaltına alınan göçmenlerin taşınması fikrini yeniden gündeme getirdi ve Güney Amerika sınırında sığınma talebinde bulunan Orta Amerikalı ailelerin akışı üzerindeki artan sıkıntısı nedeniyle daha önce atılan seçenekler olduğunu düşünülüyor.

Bay Trump’ın siyasi muhaliflerine yeni bir atılım getiren yorumları, İç Güvenlik Bakanlığı’nın en üst düzey liderlerinin görevden alındığı bir haftadan sonra geldi. Başkan, Beyaz Saray’dan gelen göç politikasını daha sıkı kontrol altına almak için Stephen Miller’ın da dahil olduğu bir danışman grubuyla çalışıyor.

Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, göçmenlerin sınırdan kutsal şehirlere taşınması fikrine “çok kuvvetli bir önem verdiğini” belirtti; bu durum, federal yetkililerin belgelenmemiş göçmenleri ciddi suçlar işledikleri sürece sınır dışı edilmek üzere tanımlamaktan kaçınmakta.

Git ve Yasal Olarak Gel

Göçmenlere Git ve Yasal Olarak Gel TepkileriŞehirler fikri geçen yıl idare içerisinde sulandı ve Perşembe günü geç saatlerde basında çıkan haberlerde açıklanmadı.

Trump, Beyaz Saray’da Kaliforniya’ya ismini vererek, gazetecilere demeçte “Onları şehir alanlarına getireceğiz ve bu alanlar ile ilgilenilmesine izin vereceğiz.” dedi. ABD’deki birçok büyük ve orta ölçekli toplumun kutsal politikaları olduğuna da değinildi.

“Radikal Sol Demokratlar birden bire Yasadışı Göçmenleri Sığınak Şehirlerinde istemiyorlarsa, neden başkalarının onları topluluklarına götürmeleri beklenmeli? Eve git ve ülkemize yasal olarak ve bir Merit sistemi aracılığıyla gel!” sözleri de dikkat çekti.

Başkanın teklifi ne kadar ciddiye almayı planladığı bilinmiyordu. Bazı yetkililer, fikrin Beyaz Saray içinde sık sık göç politikaları tartışmalarına öncülük eden Bay Miller tarafından ortaya çıkmadığını söyledi. Başka bir yetkili, kutsal şehirlere ilişkin ilk öneriyi “manşet dışı yorumlar” olarak nitelendirdi.

Aile Ayrılık Politikaları

Göçmenlerin Aile ve Ayrılık Politikaları GündemiBu şehirlerin bazı yerel yöneticilerinin Cuma günü Başkan Donald Trump’ın yorumlarını kınadıklar ifade ediliyor.

San Francisco Belediye Başkanı London Breed “Bu gerçek bir fikir ya da gerçek bir öneri değil, sadece başka bir korkutucu taktik.” dedi. Belediye Başkanı Bill de Blasio, “New York her zaman nihai göçmen şehri olacak, Başkan’ın boş tehditleri bunu değiştirmeyecek” dedi.

Bir idari yetkili Beyaz Saray’da, göç politikalarına yönelik önceliklerin yerine getirildiğinden emin olmak için DHS ve Adalet Bakanlığı gibi kurumlardan yetkilileri daha düzenli olarak çağırmaya başladığını söyledi. 

Listenin başında sığınmacıların inandırıcı bir zulüm korkusu yaşadığını ve istihdam-onay belgesi alma yeteneklerini geri çektikleri sert bir şekilde inceleniyor. Bay Trump geçenlerde tartışmalı aile ayrılık politikasını yeniden başlattı ve sınır geçişlerini engellemede başarılı olduğuna inandığını vurguladı. 

Ayrıca, Meksika sınırını derhal kapatmak için yakın tarihli bir tehdidi geri almasına karşın, bunun hala bir seçenek olduğu ifade edildi.

Ödenekler Zorlaştırılabilir

Göçmen Ödenekleri ZorlaştırılabilirÜst düzey idare yetkilileri, geçtiğimiz hafta ebeveynlerin çocuklarından gönüllü olarak ayrılıp ayrılmayacaklarını seçmelerine izin vermek ve hapis cezası alırken bir hakimin sığınma davasıyla ilgili kararını beklerken ya da çocuklarının tutuklanmasını yasaklayan bir mahkeme emri altında haklarından feragat etmeyi de içeren seçeneklere işaret etti.

20 günden fazla olan tutukluluk süreçlerinde birlikte hapse atılma gündemi tartışılan konular arasında yer aldı.Yetkililer ayrıca, göçmenlerin kazandıkları ve ailelerine evlerine gönderdikleri parayı göndermeyi daha da zorlaştırmayı düşünüyor.

Şehirler önerisi geçen yıla kadar uzanıyor. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Kasım ayında Ulusal Güvenlik’te görevlilerle temasa geçerek yeterli miktarda geçici konut bulunmadığı takdirde, Orta Amerika’nın sığınak kentlerine sığınmakta olan göçmenlere yönelik çalışmaların araştırıldığını ifade etmişti.

Yönetim yetkilisi ICE’nin o zamanki Genel Müdür Yardımcısı Matthew Albence, tekliflerin operasyonel olarak zor olacağını ve ayrıca borçlanabileceğini söyledi. Teklif ilk olarak Washington Post tarafından bildirildi.

İdare yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu bizim ideal politikamız değil. İdeal politikamız yeterli tutuklama alanıdır, böylece insanları tutuklayabiliriz.” dedi.

Federal Fonlar’ın Durdurulması Talebi

Göçmenlere Yönelik Federal Fonların Durdurulması TalebiBeyaz Saray yetkilileri ayrıca, Şubat ayında Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’ın ICE gözaltı yatakları (hapishane) için fon sağlama konusunda çatışırken, Nancy Pelosi’nin de  dahil olduğu Kongre İlçelerine konuyla ilgili bölgelere Göçmenlik ve Gümrük İddianamelerinin gönderilmesi önerilmişti.

Bayan Pelosi, fikrini “Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına layık olmayan bir gelişme şeklinde, bir göçmenler ülkesi olarak karşı karşıya kaldığımız zorluklara saygısızlık eden bir başka kavram” diye nitelendirdi.

Bay Trump daha önce kutsal şehirleri (göçmen şehri) hedef alarak göçmen yetkililerinin federal yasayı yürürlüğe koymalarına yardımcı olmayı reddettiklerini söyledi. İdare, politikalarını değiştirmedikleri sürece kutsal şehirlerden federal fonları durdurma girişiminde bulundu, ancak temyiz mahkemesi geçen yıl anayasaya aykırı davranışı tespit etti.

Trump’ın İptal Ettiği Madde

Donald Trump Tarafından İptal Edilen MaddeTrump yönetiminin göçmenlik tekliflerinin birçoğu mahkeme savaşlarını tetikledi. Göçmen savunucuları Cuma günü, Obama döneminde Trump yönetiminin iptal ettiği bir Obama dönemi programı kapsamında ABD’deki ebeveynleriyle tekrar bir araya gelmeye onaylanan yaklaşık 2.700 Orta Amerika çocuğu üzerinde idare ile anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Geçtiğimiz hafta başlarında federal bir yargıç, ABD’ye kabul talepleri belirlenirken, sığınma talebinde bulunan Orta Amerikalıları Meksika’ya iade etme yönetim politikasını engelledi.

Dokuzuncu ABD Temyiz Mahkemesi Cuma günü geç saatlerde, Trump yönetiminden acil bir kalış talebi olarak kabul edilirken hakimin tahliye kararını geçici olarak bekletmişti. Bir sonraki yasal başvuru turunun ise önümüzdeki hafta yapılacağı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum