Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Fransız Ürünlerine Yönelttiği Tarifelerle Altın Fiyatları Yatay Seyrini Sürdürdü!

Yatırımcıların odak noktası ABD'nin Fransız ürünlerine uygulayacağı ek tarifeler olunca altın fiyatları fazla bir değişim kaydetmeyerek yatay seyrini korudu.
ABD’nin Fransız Ürünlerine Yönelttiği Tarifelerle Altın Fiyatları Yatay Seyrini Sürdürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yakın zaman önce açıklanan Çin ve Avrupa’nın imalat sektörü verileri, küresel ekonomik büyümenin istikrarlı  bir şekilde ilerleyebileceğine ilişkin sinyaller vermişti. Pek çok yatırımcı açısından güvenli liman özelliği taşıyan altın, bu gelişmelerden negatif etkilendi. Fakat yine de buna rağmen ABD’de imalat sektörü verisinin beklentilerin üzerinde düşüşe geçmesiyle birlikte dengelendi.

Salı günü ons başına spot altın TSİ 09:48’de 1460,85 dolardan alıcı buluyor. Bu fiyatlar, geçtiğimiz ay kaydettiği %3,2 gerileme ile 2018 yılının Haziran ayından bu yana en sert aylık düşüşe işaret etti.

Altın Fiyatları 2018 Haziran'dan Bu Yana En Sert Düşüşünü GösterdiDünkü işlemlerinde 1462,95 dolardan kapanış yapan ons altın, yeni günde de düşüş eğilimini sürdürdü. Asya piyasalarındaki dalgalı düşüşünü yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte daha keskin bir düşüşe çevirdi.

Altına ilişkin konuşan Singapur’da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, değerli metalin ABD’ni korumacı tedbirlerinden destek bulduğunu düşünüyor. Aynı zamanda piyasalardaki olumlu havanın sürdüğü şu günlerde yukarı yönlü dirençle karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

ABD cephesindeki sıcak gelişmelerden sonuncusu, ülke tarafından Fransa’nın Google, Apple Inc., Facebook Inc. ve Amazon.com Inc. gibi ABD merkezli teknoloji devi şirketlerine ilişkin dijital hizmet vergisine karşılık 2,4 milyar dolarlık Fransız ürününe tarife getirilmesi fikri oldu. ABD’den gelen bu tarife kararıyla yatırımcıların odak noktası değişti.

Küresel ticaret gerilimi ortamı ABD’nin bu hamlesiyle daha da kızışırken, Başkan Trump’tan önceki gün gelen açıklama Arjantin ve Brezilya’nın çelik ihracatına getirdiği tarifelere işaret etti.

ABD'nin Hamlesiyle Ortam KızıştıSöz konusu iki ülkenin para birimlerinde develüasyon yaptığını öne süren Trump, bu sebeple Brezilya ve Arjantin’den ülkesine yollanan tüm çelik ve alüminyum ürün tarifelerini acilen eski haline döndüreceğini açıkça ifade etmişti.

Piyasalarda belirsizliğin artmasına neden olan bir diğer durum, ABD’nin Çin ürünlerine 15 Aralık itibarıyla uygulayacağı gümrük tarifeleri için çemberin gittikçe daralması oldu.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin Pekin ile ticaret anlaşmasını gerçekleştirememesi halinde Trump’ın hiç vakit kaybetmeden tarifeleri yürürlüğe koyacağı konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu