Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Firmaları ve Çalışanları, Çin Baskısıyla Çalışma Şekillerini Değiştirmek Zorunda Kalabilir

Çin'in NBA yasağı, ülkenin eleştiriye karşı hassasiyetini ve buradaki yabancı firmaların karşılaştığı zorlukları vurgulayarak olabilecekler hakkında fikir verdi.
ABD Firmaları ve Çalışanları, Çin Baskısıyla Çalışma Şekillerini Değiştirmek Zorunda Kalabilir

Çin’de bir varlığı bulunan ABD firmalarının yakında çalışma şekillerini değiştirmeye zorlanabilecekleri ve çalışanlardan kişisel sosyal medya kullanımlarını kısıtlamalarının istenebileceği söylendi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde ekonomi politikası analisti olan James Pethokoukis’in bu yorumu, NBA ile Çin arasında yaşanan son gerilimlerin üzerine geldi.

Sonuçta Houston Rockets Genel Müdürü Daryl Morey’nin Hong Kong’daki hükümet karşıtı protestolara verdiği desteğe Çin sert tepkiyle karşılık verdi.

Çin Houston Rockets Olabilecekleri Gösterdi Bugün yapılan açıklamada Çin, NBA yayınlarını askıya aldığını duyurdu. Çin’de NBA’in dijital yayın haklarına sahip olan Tencent de sezon öncesi yayın düzenlemelerini “geçici olarak askıya alacağını” söyledi. Kaldı ki Pekin’in uluslararası şirketler üzerindeki gücü Ağustos ayında Cathay Pacific CEO’su Rupert Hogg istifa ettiğinde de gözler önüne serilmişti. Çünkü istifa, Cathay Pacific pilotlarından birinin Hong Kong protestolarına katıldığı tespit edildikten sonra gelmişti.

Ve son NBA darbesi, Çin’in eleştiriye karşı ne kadar hassas olduğunun üzerini çizerek, ülkede para kazanmak isteyen yabancı firmaların uyması gerektiği sıkı kuralları pekiştirdi.

NBA Darbesi Çin Kuralları Ne Kadar Sıkı Olduğunu Gösterdi Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nden analist James Pethokoukis de Çin’deki ABD firmalarının giderek daha zor seçimlerle karşı karşıya kalacağını belirtti. Zor seçimlerin çalışanların sosyal medyayı nasıl kullandıkları ya da daha da önemlisi Çin’de nasıl iş yapılacağı hakkında olabileceğini ekledi. Ayrıca bunun 1980’lerde Güney Afrika’da görülene benzer bir boykotun da olası sonuç olduğunu belirtti.

“NBA veya Hollywood üzerinde Çin’de iş yapma şeklini sınırlamak veya değiştirmeleri için nasıl artan bir baskının olabileceğini kolaylıkla görebiliyorum” diyen analist, şirketleri içeren son hamlelerin bir anlaşma yapılmayacağı senaryosunu desteklediğini aktardı. Analist, her iki taraftaki ABD’li milletvekillerinin şu anda açıkça Çin’e karşı sert bir duruş sergilediğini ve insanların ticaret savaşının burada kalacağını kabul etmesi gerektiğini öne sürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum