Yatırım yapmaya başla!

ABD Finansallarına Detaylı Bakışta Wall Street’in Noel Toparlanması Kısa Sürdü

Steven Mnuchin açıklamalarından sonra gözlenen toparlanma Perşembe günkü vadeli kayıpları ile iade ediliyor. Ayrıntılar şöyle;
ABD Finansallarına Detaylı Bakışta Wall Street’in Noel Toparlanması Kısa Sürdü

ABD hisse senetleri Wall Street’teki rekor kıran tırmanış rallisinin ardından Perşembe günü düşmeye devam etti. Yatırımcılar ekonomik büyümedeki yavaşlama düşüncesi ve Washington’daki belirsiz politikanın sürmesi piyasaları geren sebepler arasında hala yer almakta.

Vadeli İşlemler, S&P 500 için %1.7’lik bir kayıplı açılışa ve Çarşamba günkü kazanımların bazılarının tersine dönerek Dow Jones için %1.8’lik bir düşüşe işaret etti. Avrupa kriterlerinden Stoxx 600, iki günlük bir tatilin ardından bölge genelinde %1.3’lük düşüş gösterdi. Almanya’nın DAX’ı %2.2, Fransa’nın CAC 40’ı %0.5, İngiltere’nin FTSE 100’ü ise %1.4 düştü. Japonya’da Nikkei 225 %3.9 yükseldi.

2018 Sonunda Oynaklığın Artması Dikkat Çekti

Yıl Sonu Volatilitesi Yüksek GözlendiYıl sonu oynaklığı, borsa piyasalarının hem zararda hem de kazançta rekor kırmasına neden oldu. Dow Industrials, S&P 500 ile birlikte Noel Arifesinde şimdiye kadarki en büyük kaybını kaydettikten sonra Çarşamba günü yapılan tek oturumda ilk kez yaklaşık %5.0’lik bir primlenme gösterdi (1000’den fazla puan arttı).

ABD’de vadeli işlemler hem S&P 500 hem de Dow Jones için %0.9’luk bir açılış kaybına işaret ederek Çarşamba günkü kazançların bir kısmını geri alırken spot hisse senedi piyasalarında öngörülen geri çekilmelerin de bir önceki günde toplananlardan bir parçasının verileceğine işaret etti.

Yatırımcıların ABD büyüme beklentileri konusunda endişe duyması, ABD hükümetinde kısmi bir kapanma yaşanması ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in yatırımcıların endişelerini azaltması yönündeki konuşmaları sonucunda ters reaksiyon gösteren piyasalar hem Wall Street’de hem de küresel anlamda kırılmalara yol açtı.

Turbo Şarjlı İşlemler Betimlemesi

İşlemler Turboşarj Benzetmesiyle TanımlandıLondra UniCredit Bank’tan Erik Nielsen, uçucu oynaklığın, Washington dışına çıkan sürpriz politika kararlarının yanı sıra programlı alım satım işlemleriyle “turboşarjlı” olduğunu ifade etti. Piyasalarda görülen yüksek volatil hareketlerin yatırımcıları aşırı tedirgin etmesi risk ortamının finansal koşullar dışında endekslenmesi ve öngörülebilirliğin rakamların ötesinde politik gelişmelerle gerçekleşmesi kırılan endeksleri teyit ediyor.

Ekonomik temellerin de oyunda olduğunu gözlemlediğimiz hisse senetleri düşüş yönünde ilerliyor, çünkü ABD verilerine bakıldığında en azından 2020’de hafif bir durgunluk vaadeden bir sona doğru döngüsel düşüşe gidiyor. Hükümettin çoğu, bütçe sıkıntısı yüzünden kapanmış durumda, Noel Günü’nde yapılan telekonferansta Başkan Trump’ın durumu utanç verici olarak nitelediği vurgulanmakta.

Aberdeen Standard Investments üst düzey yatırım yöneticisi James Athey, yatırımcıların ısrarcı kalması, piyasaların aşırı satış görmesi ve likiditesinin zayıf olması nedeniyle volatilitenin bu marjlarda kaldığını söyledi.

Steven Mnuchin Açıklamaları Etkili Olsa da Kısa Sürdü

Açıklamanın Etkisi Büyük Ömrü Kısa OlduBaşkan Trump ve hazine sekreteri piyasalar tarafından kötü kabul gören mali sistemin sağlığı konusunda bir güvence yayınladıktan sonra finansallarda Çarşamba günü ciddi bir reaksiyon yakaladı. Ancak bu gelişme Perşembe gününe nefesini yetiremedi.

Trump, Fed ile ilgili görüşlerini ifade etmeye devam ederken, faiz oranlarının çok hızlı yükseltildiğini ve çünkü ekonominin çok iyi olduğunu düşündüklerini ifade etti. 10 yıllık ABD Hazine bonosu Çarşamba günü %2.797’den %2.770’e gerilerken verim fiyatlara ters yönde hareket ederek dikkat çekti.

Doları 16 ülke para birimine karşı izleyen WSJ Dolar Endeksi %0.2’lik bir düşüş kaydetti. Asya tarafında, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0.7 düşerken, Çin’in Şangay Kompoziti %0.6 eğer kaybetti. Yusuke Sakai, endişelerinin Fed’in sıkılaştırma hızına, Başkan Trump’ın para politikasına ve ABD’nin Çin’deki ticaret sürtüşmesine yıkıcı üslupta müdahale etme ihtimalinin devam ettiğini söylerken hiçbir şeyin değişmediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum