Yatırım yapmaya başla!

ABD Federal Hükümeti Bütçe Krizi ile Kısmen ve Geçici Olarak Kapandı

Birkaç gündür beklenen oldu ve ABD federal hükümeti bütçe krizi sonucunda kısmen ve geçici olarak kapandı. İşte detaylar;
ABD Federal Hükümeti Bütçe Krizi ile Kısmen ve Geçici Olarak Kapandı

ABD’de federal hükümet, Meksika sınırına örülen duvarın finansmanı sonucunda yaşanan bütçe krizi ile 2018 yılında üçüncü kez kısmen ve geçici olarak kapandı. Bütçe krizi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika duvarı için finansman içermeyen geçici bütçe tasarısını imzalamayacağı restini çekmesiyle ortaya çıktı. Demokratların ise geri adım atmaması ile federal hükümet kısmen kapandı.

Trump ve Demokratlar arasındaki gerginlik nedeniyle federal kamu kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Trump ve Demokratlar AnlaşamadıTrump, Meksika duvarı için Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek istiyor. Kongre’deki Demokratlar ise 1,3 milyar dolar seviyesinde olan ödeneğin artırılmasına karşı çıkıyorlar. Kongre ve Beyaz Saray yeni bir bütçe üzerinde anlaşamadığı için federal kamu kuruluşları ödeneksiz kaldılar ve 22 Aralık Cumartesi yerel saatle 00:01 itibarıyla faaliyetler durduruldu.

Yeni bir bütçe yürürlüğe girene kadar kapalı kalacaklar ve bu kurumlarda çalışan milyonlarca Amerikalı bu süreçte ücret almadan çalışacaklar. Ayrıca zorunlu izne çıkmaları da söz konusu olacak. ABD Savunma, Sağlık, Çalışma ve Eğitim Bakanlıkları da 1 Ekim’de başlayan yeni mali yıl boyunca finansman sağlayacak 854 milyar dolarlık bütçe Eylül ayında yasalaştığı için kapanmadan etkilenmeyecekler.

ABD Başkanı Trump, hükümetin kapanması için “umarım uzun sürmez” şeklinde bir yorumda bulundu.

“Ülkemizin sınır güvenliği olmalı” sözlerini de yineyelen Trump’ın seçim vaatlerinden olan Meksika duvarı için istediği 5 milyar dolarlık finansmanın bütçeye eklenmesi, Demokratlar tarafından desteklenmedi. Bu nedenle kısmen kapanan federal hükümet, 2018 yılında aynı duruma iki kere daha düşmüştü.

Daha önce de benzer anlaşmalıklardan dolayı yaşanan bütçe krizi yüzünden Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk yıl dönümü olan 20 Ocak’tan 23 Ocak’a kadar kapalı kalmıştı. 9 Şubat tarihinde yeniden yaşanmasına karşın sadece birkaç saatliğine kapanmıştı. Son yaşanan olayla birlikte ABD’de federal hükümet, toplamda 21 kez kısmen ve geçici olarak kapanmak zorunda kalmış oldu.

Amerikan kanunlarına göre; Kongre mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor.

Amerikan Kanunlarına Göre Federal Hükümet KapandıGeçici bütçenin de onaylanmadığı dönemlerde, federal kurumlar harcama yetkilerini kaybediyorlar ve geçici olarak faaliyetlerini durduruyorlar. Trump dün Twitter’da kararın sorumluluğunu Demokratlara atmış ve “Demokratlar sınır güvenliği lehine oy kullanmazsa bugün hükümet kapanıyor,” ifadelerini kullanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum