Yatırım yapmaya başla!

ABD Federal Havacılık Kurulu ve Teknisyenlerin Anlaşmazlığı Uçuşları Tehlikeye Sokabilir!

ABD FAA (Federal Havacılık Kurulu) ve teknisyenler arasında sürtüşmenin devam ediyor olması uçuşa katılan uçak sayısındaki azalmaya kaynak görülürken, uçuş güvenliğine dair riskler gündeme geldi.
ABD Federal Havacılık Kurulu ve Teknisyenlerin Anlaşmazlığı Uçuşları Tehlikeye Sokabilir!

Federal havacılık düzenleyicileri, Southwest Airlines Co. ve mekanik çalışmalarının, yüksek profilli iş anlaşmazlığının havayolunun güvenlik uygulamalarına zarar verme tehdidinde bulunduğunu belirten olağandışı bir adım attıldığı gündemi ile dikkat çekti.

Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) en üst düzey güvenlik yetkilisi Ali Bahrami’nin Cuma günkü mektubu, yaklaşık 2.400 teknisyeni temsil eden taşıyıcı ile sendika arasındaki ilişkilerin kötüleştiğini “havayolunun emniyet yönetim sisteminin devam eden etkinliği konusunda endişelerini dile getirdiğini” söyledi.

Geçtiğimiz ay, Southwest operasyonel bir acil durum ilan etti. Teknisyenlerin olağandışı sayıda uçağı hizmet dışı bıraktığını, geciken ya da iptal edilen uçuşlarla sonuçlandığı iddia edildi. Birlik, Uçak Mekaniği Kardeş Birliği Derneği Cuma günkü mektuba yorum yapmaktan kaçındı. Güneybatı’dan bir sözcü “FAA’nın gözetimini takdir ediyoruz ve her zaman en üst düzeyde uyum ve güvenliği sağlama konusundaki odaklanmamızı sürdürüyoruz.” dedi.

En Yüksek Güvenlik Seviyesi İçin İşbirliği

Güvenlik Seviyesinin Artırılması İçin İşbirliği GerekiyorAli Bahrami’nin mesajı, FAA müfettişleri tarafından geliştirilmiş izlemenin veya daha agresif bir uygulamanın ötesine geçmekte. Güneybatı’daki sözleşme müzakerelerine ilişkin iş gücü mücadelesi, davalarının temel güvenlik kültürüne zarar verebileceğini ve potansiyel olarak uçuş emniyetini aşındırabileceğini öne sürüyor. (Bu güvenliğin “işbirlikçi bir kültür gerektirdiğini” belirtildi.)

Sayın Bahrami, FAA standartlarına uygun olarak havayolunun operasyonlarında en yüksek güvenlik seviyesini işbirliği içinde sağlamanın önemini vurgulamak istediğini ifade etmişti. Ajansın endişeleri, ileri geri kamuoyunda tartışılan konularla ve iki taraf arasındaki sert iddialarla, ayrıntılara kısaca değinilen bir kişiye göre ortaya çıktığı yorumlandı.

Dört paragraflı FAA mektubu, Güneybatı’nın baş işletme görevlisi olan Mike Van de Ven’e ve mekaniğin sendikasının ulusal direktörü Bret Oestreich’e yönelik olarak ortaya çıkan tehlikeler, ayrıntılı güvenlik kesintileri veya belirli olayları ortaya koymaya yeterli olmadı. (Dallas’taki havayolu şirketine karşı herhangi yabancı yolcudan daha fazla yerli yolcu taşıyan, hiçbir zorunlu icra hareketi veya diğer düzenleyici faaliyetlerden bahsedilmiyor.)

Baskı Verimi Düşürmüş Olabilir

Üst Yönetim Baskısı Verimi DüşürdüBürokratik dilin altında, FAA’nın en üst seviyelerinde normal güvenlik uygulamalarının ve güvencelerin beklendiği gibi çalışmayabileceği endişeleri vurgulanmakta. Düzenleyiciler işgücü yönetimi işbirliğini ve olaylarla ilgili gönüllü veri paylaşımını (çalışanlar adına ceza alma korkusu olmadan) bir havayolu şirketinin emniyet operasyonlarının ana kayası olarak kabul ediyor. Southwest yönetimi, teknisyenlerin iş gücünü uygunsuz yavaşlattığını, sendika liderlerinin ise havayollarında görevli uçakların geri dönmeleri için göz korkutma ve aşırı baskı iddialarıyla geri döndüklerine dikkat çekmişti.

Sanayi ve hükümet yetkilileri, işgücü yönetimi sürtünmesi nedeniyle son yıllarda FAA liderleri tarafından gündeme getirilen benzer bir kırmızı bayrağı hatırladıklarını söyledi. Anlaşmazlık altı yıldan fazla süredir devam ediyor, ancak Southwest kamuya normalden daha yüksek sayıda uçakların bakım için hizmet dışı kaldığına dair şikayette bulunduğu için son zamanlarda artan bir gerilim mevcut.

Sendika yetkilileri, teknisyenlerin uçakları programa uygun tutmak için kusurları gözden kaçırmak konusunda, denetçilerden gelen baskıdan şikayet etti. (Güneybatı yönetimi, zorbalık veya aşırı baskıya tolerans göstermediğini sürdürmekte, çalışanları endişelerini dile getirmeye teşvik etmekte ve güvenlik açısından en üst düzeyde düşünmekte.)

Uçuş Listesinde Yer Almayan Uçak Sayısı Arttı

Uçuşa Katılmayan Uçak Sayısı ArttıGeçtiğimiz ay hizmet dışı (uçuşa çıkmayan) uçaklardaki ani yükselişin ardından, Southwest’in avukatı Mark Shaw, 22 Şubat’ta sendika yetkililerine verdiği demeçte, bakım nedeniyle planlanmamış uçağın aksama süresinin belirli havaalanlarında beş kattan fazla arttığını ve sıkıntı kalıplarını ortaya çıkardığını söyledi. Düzinelerce mekanik arasındaki açık koordinasyon mektubu, yasadışı faaliyetlerin çoğunluğundan sorumlu özel kaymalar tespit ettik demişti.

Yönetim, hizmet dışı uçak sayısının istatistiksel olarak anlamlı olmadığını belirterek parmak izlerini mekaniğin birliğine işaret etti. Kesintiler, dolu fırtınaların 2018’deki Denver’daki uçaklara hasar verdiği zaman veya ölümcül bir kazanın yaygın motor teftişine neden olduğu yıldan (geçtiğimiz) önemli ölçüde daha yüksekti. Mekanik birliğindeki yetkililer, Güneybatı yönetiminin onarım gerektiren uçak sayısından memnun olmadığına değindi.

Geçtiğimiz hafta Southwest mekanik birliği, müzakere taktiği olarak bir iş eylemi düzenlediğini iddia ederek Teksas’ta federal mahkemede gündeme gelmişti. Davada şirket, uçakları hizmet dışı bırakma durumunu, eksik bir sıra numarası gibi (uçuşun güvenliği üzerinde hiçbir etkisi olmayan kozmetik ve diğer küçük bakım belgeleri için) suçlamıştı.

Cuma günü erken saatlerde Bay Oestreich, Güneybatı teknisyenlerinin önemsiz nedenlerle uçakları hizmet dışı bıraktıklarını reddetti. (Sendika, Southwest’in Cuma günkü davasına da yanıt vererek yönetimin, iş kanunu ihlalleri ve hakaretlerin de dahil olmak üzere kendi iddialarını dosyalama ve ispatlama konusundaki iddialarını reddetti.)

Araştırmalar Bir Yıldır Sürüyor

FAA Araştırmaları Uzun Zamandır Devam EdiyorMektupta FAA iki tarafa “herhangi bir adli emrin uygun güvenlik faaliyetlerini sınırlandırmaması” için baskı yapıldı. Güneybatı İcra Kurulu Başkanı Gary Kelly, anlaşmazlığın havayolu şirketinde (haftalık olarak) milyonlarca dolarlık zarara mal olduğunu söyledi. ( Kelly“Müşteriler zarar gördü. Çalışanlarımız azalan kar paylaşımından dolayı acı çekiyor” dedi.)

Son haftalarda, Güneybatı diğer güvenlik kaygılarıyla uğraşmak zorunda kaldı. FAA bir yıldan fazla bir süredir havayolu şirketinin sorunlarını, jetleri göbeklerine yüklenen kontrol edilmiş torbaların toplam ağırlığını doğru bir şekilde hesaplayarak araştırmakta. Hatalar herhangi bir kazaya neden olmadı ve Southwest en az güvenlik sorunu yaşadıklarını söyledi ancak sorun, çeşitli kurum içi belgelerde sistemik ve önemli olarak tanımlandı. FAA yetkililerinin para cezası önermek ya da başka bir ceza almak isteyip istemediklerini düşündüğü belirtiliyor..

Olumsuz bir FAA eylemi olmadan konuyu çözmeye çalışmak için, Southwest bu yıl elektronik tarayıcıları kullanarak, her bir uçağına yüklenen kontrol edilmiş torbaların sayısını (diğer ana taşıyıcılar tarafından uzun zamandır kullanılan bir prosedürleri) doğrulamak için kullanmayı kabul etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum