Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Erteleme Kararıyla Soluklanan Huawei’in En Büyük Sorunu Belirsizlik

ABD hükümetinin Huawei kısıtlamalarını geçici olarak ertelemesi üzerine görüş bildiren analistler, bunun firmaya biraz soluklanma fırsatı vereceğini ama büyük bir değişikliğin olmayacağını söyledi.
ABD’nin Erteleme Kararıyla Soluklanan Huawei’in En Büyük Sorunu Belirsizlik

ABD hükümetinin Huawei kısıtlamalarını geçici olarak ertelemesi üzerine görüş bildiren analistler, bunun Çinli telekomünikasyon devine az da olsa soluklanma fırsatı verebileceğini söyledi.

Pazartesi günü ABD, Huawei’in mevcut ağları korumak ve mevcut telefonlarına yazılım güncellemeleri sağlamak için ABD’den Amerikan malı almasına izin vereceğini açıklamış, bununla birlikte şirketin lisans onaylaması almadan yeni ürünler üretmesi için Amerikan parçaları ve bileşenleri almasının hala yasak olduğunu bildirmişti. Ancak ABD’nin Huawei kararını 90 günlüğüne ertelemesi, uzmanlar tarafından oyunun kurallarını değiştirecek bir haber olarak yorumlanmadı.

Pazarlama, analitik ve araştırma şirketi Canalys, bunun Huawei için yeniden bir gecede kaderini değiştirecek bir şey olmayacağını söyledi.

Canalys Huawei için işler Bir Gecede DeğişmeyecekCanalys’ten Nicole Peng, şu anda Huawei için en büyük sorunun belirsizlik olduğunu belirterek Huawei tedarikçilerinin geçtiğimiz yıl boyunca Çinli teknoloji devine olan bağımlılıklarının arttığı düşünüldüğünde firmaların iş sürekliliği konusunda endişeli olduklarını kaydetti. Sonuçta, Trump’ın kararnamesinin ardından Google Huawei ile işlerini askıya almış, ayrıca Intel, Qualcomm ve Broadcom’un da bir başka duyuru gelene kadar Çinli şirkete tedarik hizmeti vermeyecekleri yazılmıştı.

Moor Insights & Strategy analisti Anshel Sag de burada, Google’ın başlattığı kartopu etkisinin muhtemelen Trump yönetimini geri adım atmaya yönlendirdiğini belirtti.

Google’ın Başlattığı Kartopu Etkisi Trump Hükümeti Geri Adım AttırdıMevcut durumu açıkça siyasi ve ticaret savaşıyla bağlantılı göründüğünü de ekledi. Kendi adına Huawei ise meydan okuyan tavrını sürdürdü. Şirketin kurucusu ve hala tutuklu olan CFO’nun babası olan Ren Zhengfei, bugün Çinli yayın organı CCTV’ye; “ABD hükümetinin şu anki faaliyetleri yeteneklerimizi hafife alıyor” dedi. Ren, Huawei’in ABD firmalarıyla değil ABD hükümeti ile anlaşmazlık yaşadığını belirterek, Huawei’in ABD’den aldığı yarı iletkenleri yapabilir olduğunu dile getirdi.

Anshel Sag burada, Huawei’in rotasında değişiklik görmediğini vurgulayarak; “Huawei, işleri için en iyi olan şeyin 90 günlük durmanın bir ara verme değilmiş gibi davranmak olduğunu biliyor” dedi.

Huawei 90 Günlük Ara Ara Değilmiş Gibi Davranmalı Google da kendi adına, geçici aranın ABD’li teknoloji devine önümüzdeki 90 gün boyunca mevcut Huawei modellerine yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlamaya devam etmesi için izin vereceğini açıkladı. Ayrıca Google Huawei kullanıcılarının Play Store’a erişebileceğini duyurdu. Diğer taraftan Huawei için büyük bir darbe olacak kararın ardından durumdan en çok kimlerin yararlanabileceği tartışmaları da gündeme geldi.

Kiwoom Securities’ten Daniel Yoo, uzun vadede en büyük kazananın ABD bilgi teknolojisi şirketlerinin olacağını ancak kısa vadede iki ülke arasındaki gerginliğin Kore’ye yarayacağını öngördü.

Huawei'den En Büyük Yararlanan ABD, Kısa Vadede Kore Olacak Huawei’in yavaşlayan satışlar ortamında yılık büyüme kaydeden birkaç şirket arasında yer aldığı akıllı telefon segmentinde ise Daniel Yoo, Güney Koreli Samsung’un durumdan faydalanacağını aktardı. Canalys verileri Samsung’un dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarındaki yıllık büyümesinin 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 10 azaldığını, Huawei’in ise yüzde 50.2 oranında arttığını göstermişti.

Aynı dönemde Apple’ın akıllı telefon satışı ise yüzde 23.2 azalmıştı. Peng burada Samsung’un Huawei’in ürün ve segmentleriyle en fazla örtüşen firma olduğunu söylerken Sag ise Huawei’in yerli rakipleri Vivo ve Oppo’nun telekomünikasyon devinin savunmasızlığından en büyük yararı alabileceklerini öne sürdü. Ve Huawei’in en fazla Avrupa’da büyüdüğünü, buranın iki Çinli markanın giderek daha agresif hale geldiği bir bölge olduğunu hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum