Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enflasyonu Ocak 2021’de Benzin Endeksinin Etkisiyle %0,3 Artış Gösterdi

ABD'de tüketici fiyat endeksi 2021'in ilk ayında %0,3 oranında artarken, son 12 ayda tüm kalemler endeksi %1,4 arttı.
ABD Enflasyonu Ocak 2021’de Benzin Endeksinin Etkisiyle %0,3 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD koronavirüsün merkezi olmaya devam ederken, ekonomik verilerdeki bozulma sürüyor. Bugün ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre; tüketici fiyatları Aralık ayında %0,4 arttıktan sonra Ocak 2021’de mevsim etkilerinden arındırılmış haliyle %0,3 oranında artış gösterdi.

ABD TÜFE’si son 12 ayda tüm kalemler endeksinde mevsim etkilerinden arındırılmamış haliyle %1,4 artış kaydetti.
ABD TÜFE Aylık Değişim - Ocak 2021
Kaynak: BLS.gov

Benzin endeksi Ocak ayında %7,4 artış gösterirken, bir önceki aydaki artışı sürdürmeye devam etti. Ayrıca tüm kalemler endeksindeki mevsimsellikten arındırılmış artışın çoğunu oluşturdu. Elektrik ve doğalgaz endeksleri ise düşmesine rağmen enerji endeksi Ocak ayı boyunca %3,5 artış gösterdi. Gıda endeksi ise Ocak’ta hafif yükselirken, evden uzak gıda endeksindeki artış, evdeki gıda endeksindeki düşüşü fazlasıyla telafi etti.

Tüm kalemler endeksi Ocak ayında sona eren 12 ay için %1,4 artarken, Aralık ayında biten dönemle aynı artışı gösterdi. Gıda ve enerji hariç tüm kalemler için endeks ise yıllık bazda %1,4 artarak Aralık’ta sona eren 12 aydaki %1,6’lık artıştan daha küçük bir yükselişe işaret etti. Gıda endeksi yıllık bazda %3,8 artarken, enerji endeksi yıllık bazda %3,6 geriledi.

ABD çekirdek enflasyonu ise Aralık ayına göre değişim göstermedi. Aralık ayında çekirdek TÜFE, bir önceki aya göre %0,2 yükselerek Aralık ayında %0,1 artmıştı. Giyim, tıbbi bakım, barınma ve motorlu taşıt sigortası endekslerinin tamamı ise Ocak ayı boyunca artış gösterdi. Rekreasyon, kullanılmış arabalar ve kamyonlar, havayolu ücretleri ve yeni araçlar için TÜFE Ocak ayında düştü.

ABD gıda endeksi Ocak 2021’de %0,1 artarken, evdeki gıda endeksi altı büyük bakkal gıda grubu endeksinin dördünün düşmesiyle ay boyunca %0,1 düşüş kaydetti.
ABD Ürün Grupları TÜFE - Ocak 2021
Kaynak: BLS.gov

Tahıl ve unlu mamul endeksi Ocak 2016’dan bu yana en büyük düşüşü olan %0,8 gerilemeyi gösterdi. Süt ürünleri ve ilgili ürünler endeksi ise önceki 2 aydaki yükselişin ardından %0,4 düştü. Evdeki diğer yiyecekler endeksi de %0,3 düşerken, meyve ve sebzeler endeksi %0,2 gerileme gösterdi. Evden uzak gıda endeksine baktığımızda ise Ocak ayında %0,3 artarak uzun süreli artışını sürdürdüğü görülüyor.

Enerji endeksi Ocak ayında %3,5 artarak yükselişini sürdürürken, benzin endeksi artışı baskın faktör oldu. Benzin endeksi Ocak ayı boyunca %7,4 yükselirken, akaryakıt endeksi %5,4 arttı. Diğer enerji bileşeni endeksleri düşerken, elektrik endeksi ay boyunca %0,2 düşüş gösterdi.

Alt endeksler bazında hazır giyim endeksi üçüncü ayında da %2,2 artış gösterdi. Tıbbi bakım endeksi, bileşenleri karışık olmasına rağmen Ocak’ta %0,4 arttı. Hekim hizmetleri endeksi keskin bir eğilimle %1,6 artarken, hastane hizmetleri endeksi %0,3 arttı. Reçeteli ilaç endeksinde ise aylık bazda %0,5 gerileme yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu