Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen Veri Açıklandı! ABD Enflasyonu Mart’ta %0,6 Arttı

ABD ekonomisi pandemi kaynaklı durgunluktan toparlanırken enflasyona ilişkin son rakamlar açıklandı.
Beklenen Veri Açıklandı! ABD Enflasyonu Mart’ta %0,6 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell tarafından sıklıkla göz ardı edilse de ABD enflasyonuna ilişkin endişeler gündemden düşmüyor. Dolayısıyla ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri yoğun merakla bekleniyordu.

İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan verilere göre 2021’in üçüncü ayında enflasyon önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,6 artış oldu. Beklentiler sırasıyla yüzde 0,5 artış ve yüzde 2,5 artış yönündeydi.
ABD TÜFE MART 2021
Kaynak: BLS

Her iki bazda da beklenti aşıldı. Yıllık bazdaki artış Ağustos 2018’den bu yana en yüksek okuma oldu. Bu, başta benzin olmak üzere enerji, elektrik, kamu hizmeti gaz hizmetleriyle yönlendirildi.

İkinci el arabalar ve kamyonlar, barınak ve yeni araçlar için fiyatlar hızlanırken, tıbbi bakım hizmetleri için enflasyon yavaşladı.

Gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan ABD çekirdek tüketici fiyatları, yüzde 0,2’lik beklentileri aşarak, Mart 2021’de bir ay öncesine göre yüzde 0,3 arttı.

Çekirdek tüketici fiyatları, 2021 yılının Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  iseyüzde 1,6 arttı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 1,7, aylık enflasyon yüzde 0,4 artmıştı. Aynı ay çekirdek enflasyon oranı yıllık yüzde 1,3, aylık yüzde 0,1 artış kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu