Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Enflasyon Haziran’da Beklentileri Aşarak %5,4’e Yükseldi

Küresel piyasaların merakla beklediği ve FED’in yönü için önem taşıyan ABD enflasyon verileri açıklandı.
ABD’de Enflasyon Haziran’da Beklentileri Aşarak %5,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan verilere göre Haziran’da yıllık enflasyon yüzde 5,4’e yükseldi.

Beklenti yüzde 4,9’a düşüş yönündeydi. Mayıs’ta ise yüzde 5’le Ağustos 2008 sonrası en yüksek seviyeyi işaretlemişti.

Haziran’daki yüzde 5,4’lük okuma, Ağustos 2008’de sona eren dönemdeki yüzde 5,4’lük artıştan bu yana en yüksek 12 aylık artış oldu.
ABD TÜFE Haziran’da Beklentileri Aşarak %5,4’e Yükseldi
U.S. Bureau of Labor Statistics

Aylık enflasyon da yüzde 0,5’e düşüş beklentilerin tersine yüzde 0,9’a yükseldi. Bu, endeksin yüzde 1 yükseldiği Haziran 2008’den sonra en büyük 1 aylık değişiklik oldu.

Çekirdek TÜFE Haziran’da yıllık yüzde 4 artış beklentilerinin üzerinde yüzde 4,5’e çıktı. Bu 1991’den sonra en yüksek okumayı işaretledi. Aylık çekirdek TÜFE yüzde 0,4 tahmininin ötesinde yüzde 0,9 arttı.

Enflasyon, 2020’den itibaren düşük baz etkileri, ekonomik toparlanmanın hızlanması, iş kısıtlamalarının hafiflemesi ve yaygın aşılama ve federal desteğin ortasında talep artışı nedeniyle bu yıl yükselişini sürdürdü.

Diğer taraftan yüksek emtia fiyatları, arz kısıtlamaları ve şirketler işgücü sıkıntısıyla boğuştukça yüksek ücretler enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam etti.

Beklenti üzeri gelen enflasyon sonrası ABD dolar endeksi ani sıçramayla 92,64’ü test etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu